Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (445) Data wydania: 12.08.08

Lepsza z niż kranu?

Jakość wody z popularnych wśród mieszkańców źródełek nie budzi zastrzeżeń sanepidu

Na terenie Wodzisławia są trzy źródełka wody: przy ul. Dębowej, Łużyckiej, Batalionów Chłopskich oraz studnia głębinowa  przy ul. 26 Marca. Chętnych do napełnienia plastikowych pojemników nie brakuje. Wszyscy zgodnie twierdzą, że woda jest lepsza i zdrowsza niż ta, która leci z kranu.
– Przychodzę do studni od trzech lat. Nie ma lepszej wody. Używam jej do gotowania i lubię się jej napić świeżo nabranej do pojemnika. Zwłaszcza w takie upalne dni smakuje wybornie. Nigdy nie miałem z tego powodu żadnych dolegliwości, więc chyba jest czysta – mówi Janusz Kosmalski, który przychodzi po wodę do studni przy ul. 26 Marca. Nad czystością źródełek i studni czuwa powiatowa stacja sanitarno–epidemiologiczna. Ostatnie kontrole na szczęście nie wykazały zagrożenia dla zdrowia konsumentów. Trzeba jednak być bardzo ostrożnym, bo źródełka nie są regularnie badane. Takim rygorom podlega tylko woda do zbiorowego zaopatrzenia. W świetle obecnych przepisów Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest zobligowana do ustawowej kontroli jakości wody w źródełkach. Mogłaby ona być systematycznie kontrolowana, gdyby zlecenie na jej badanie wydał właściciel, w tym przypadku Urząd Miasta w Wodzisławiu. – Studnię kontrolujemy co kwartał, natomiast źródełka raz w roku. Odradzam więc picie wody z tych ujęć bez przegotowania – mówi Barbara Orzechowska, dyrektorka wodzisławskiej stacji.
Powiatowy inspektor odradza spożywania takiej wody także kobietom w ciąży, matkom karmiącym, niemowlętom i małym dzieciom. Wszystko przez azotany, które u niemowląt i małych dzieci mogą spowodować sinicę. Ich górną granicę normy pracownicy sanepidu odnotowali w przypadku ujęcia przy ul. Łużyckiej.

(j.sp)