Pomysły zyskały uznanie ministra
Książnica przygotowała na nowy rok szkolny dwa programy propagujące czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Na ich realizację biblioteka dostała w sumie ponad 20 tys. zł. Pierwszy skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z klas od I–III i nosi tytuł „Jedzie pociąg z daleka”. Podczas spotkań, które odbędą się w październiku, maluchy będą poznawały różne kraje, ich historię, kulturę i oczywiście najpopularniejsze książki.
– Zabierzemy naszych czytelników do Finlandii, gdzie najbardziej popularne są Muminki. Będziemy gościli także w kraju „ Dzieci z Bullerbyn”, czyli w Szwecji. Na naszej mapie znajdzie się także Francja, Hiszpania, Włochy, Niemcy i nasi najbliżsi sąsiedzi – Czechy – wylicza Wrożyna-Chałupska, dyrektorka biblioteki.
Zajęciom będą towarzyszyły także spotkania autorskie ze znanymi pisarzami książek dla dzieci a także konkursy literackie i plastyczne.
Dla starszych czytelników książnica przygotowała projekt pt. „Maniak literacki”. Zajęcia odbędą się w listopadzie. Poprzedzi je plebiscyt na „Młodzieżową książkę XXI wieku”. W ramach projektu odbędą się spotkania z autorami najpopularniejszych książek dla młodzieży, m.in. z Martą Fox, Andrzejem Żakiem czy Krzysztofem Petkiem. Zaplanowano także warsztaty dziennikarskie, które zakończy konkurs na najlepszy reportaż.
– W realizację projektów włączą się także nasze filie. Myślę, że nasza propozycja spotka się z dużym zainteresowaniem młodszych czytelników – mówi Wrożyna-Chałupska
(j.sp)