Wybiorą miss i mistera kierownicy
Konkurs jest niejako kontynuacją konkursu na kierowcę roku, ogłaszanego przez ostatnie osiem lat. – Postanowiliśmy zmienić nieco jego formę, ponieważ za kierownicą pojawiły się panie i nie wiadomo czy miałyby one szanse w przebiciu się przez gąszcz panów. W dalszym ciągu kierowca kojarzony jest tylko i wyłącznie z mężczyzną – mówi Benedykt Lanuszny, dyrektor Biura MZK.
Obecnie w firmach wykonujących usługi dla Związku pracuje 14 pań. Sześć w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej, siedem w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej i jedna w firmie V-bus.
Kulturalni wygrywają
Każda z osób podróżująca autobusami będzie mogła ocenić m.in. kulturę osobistą pana lub pani, zasiadającej za kierownicą, jego prezentację i umiejętność jazdy w warunkach miejskich. Kupony konkursowe od 15 września pojawią się w kolekturach i innych punktach sprzedaży biletów. Poza tym rozdawać je będą kontrolerzy. Nie będą natomiast dostępne u kierowców. – Nie zabraniamy prowadzenia własnej kampanii, jednak rozdawanie kuponów przez kierowców mogłoby kojarzyć się niejednoznacznie – tłumaczy Benedykt Lanuszny.
Na każdym z kuponów pojawi się także ankieta, w której pasażerowie będą mogli ocenić jakość usług wykonywanych przez MZK. Głosowanie potrwa do końca roku.
Pasażerowie skorzystają
Nagrody otrzyma sześciu kierowców – pan i pani w każdym z trzech rejonów obsługiwanych przez MZK, a więc powiat wodzisławski, Jastrzębie i Żory. Ich wysokość nie jest jeszcze ustalona. Dyrekcja Związku zapewnia, że nie będą niższe od nagród obowiązujących w ubiegłorocznym konkursie na kierowcę roku. Wówczas najlepsi odbierali po 600 zł.
Poza tym nagrody trafią także do pasażerów oddających swój głos. Rozlosowanych zostanie 18 bezpłatnych biletów sieciowych, obowiązujących przez trzy miesiące we wszystkich autobusach MZK. Będą także upominki.
Rafał Jabłoński