Zadaj pytanie urzędnikom ZUS-u
Mam 22 lata i jestem studentem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, studiuję w systemie dziennym. Podczas wakacji uległem wypadkowi komunikacyjnemu. Czy przysługuje mi jakieś świadczenie z ZUS w związku z wypadkiem?
W związku z zaistniałym wypadkiem powinien pan złożyć w ZUS dokumenty celem rozpatrzenia uprawnień do renty socjalnej, tj. wniosek o rentę socjalną, zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-9 wypełniony przez lekarza leczącego) oraz zaświadczenie szkolne potwierdzające fakt kontynuowania nauki.
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18. roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25. roku życia oraz w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej (ustawa z 27 czerwca 2003 r. o rencie socjalnej). Ustalenia całkowitej niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS.
Od dwóch lat pracuję w prywatnej firmie, niedawno miałam wypadek w pracy, czy w związku z tym przysługuje mi jakieś świadczenie z ZUS?
Osobie, która uległa wypadkowi przy pracy, zgodnie z ustawą z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych przysługuje m.in. jednorazowe odszkodowanie. Z wnioskiem o wypłatę jednorazowego odszkodowania powinna się pani zwrócić do płatnika składek (do swojego pracodawcy, u którego doszło do zdarzenia). Pracodawca kompletuje wniosek, który powinien zawierać w szczególności: protokół wypadkowy oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (druk N-9), wypisane przez lekarza, pod którego opieką pani się znajduje.
Kiedy zakończy się leczenie i rehabilitacja powypadkowa, pracodawca powinien przekazać wniosek wraz ze skompletowaną dokumentacją do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce pani zamieszkania, a ZUS skieruje panią do lekarza orzecznika, który ustali procentowy uszczerbek w przypadku, gdy doszło do stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zasady orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 2002 r. (Dz.U. Nr 234 z 20002, poz.1974).