Abolicja podatkowa dla emigrantów
W sierpniu weszła w życie tzw. ustawa abolicyjna. Jej zapisy mówią m.in. o tym, że podatnicy, którzy przynajmniej w jednym roku podatkowym w okresie od 2002 do 2007 roku pracowali za granicą i odprowadzali tam właśnie podatek, nie będą musieli po raz drugi uiszczać go w Polsce. Dotyczy to jednak tylko tych państw, z którymi Polska miała podpisane niekorzystne umowy, chodzi m.in. o Anglię, Irlandię, Holandię czy Szwecję.
Umorzenie nie dla wszystkich
Na umorzenie zaległości podatkowej wraz z odsetkami mogą liczyć osoby, które nie rozliczyły się z dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie skarbowym pod warunkiem złożenia zeznania podatkowego. Emigranci mogą ubiegać się także o zwrot części podatku dochodowego. Dotyczy to tych, którzy rozliczyli się z dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie skarbowym i odprowadzili podatek. Z kolei umorzenie zaległości i zwrot to oferta dla podatników, którzy rozliczyli się tylko z części dochodów z pracy za granicą w polskim urzędzie skarbowym i odprowadzili część podatku.
Czasu coraz mniej
Niewiele czasu, bo tylko do 6 października, przyjmowane w urzędach skarbowych będą wnioski o umorzenie zaległości podatkowej bądź zwrot części podatku za dochody uzyskane w 2002 roku. Pozostałe, czyli z lat 2003 – 2007, będą rozliczane do października 2009 roku.
Wzór wniosku i oświadczenia dostępny jest w kancelarii Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu. Można go także pobrać ze strony internetowej Ministerstwa Finansów: www.mf.gov.pl. Informacji udzielają także pracownicy Krajowej Informacji Podatkowej pod numerem telefonu 0 801 055 055, opłata 35 gr brutto za min. i dla sieci komórkowych 22 330 03 30, opłata zależy od operatora. Wnioski można składać w Urzędzie Skarbowym w Wodzisławiu przy ul. Głowackiego 4, na parterze w sali obsługi podatnika w poniedziałki, środy, czwartki i piątki od 7.00 do 15.00 oraz we wtorki od 7.00 do 18.00.
(j.sp)