Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47, (459) Data wydania: 18.11.08

Porozumienie na budowę wodociągu podpisane

Podczas sesji rady gminy, wójt Lubomi Czesław Burek i dyrektorzy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach Franciszek Pistelok i Andrzej Markowiak podpisali porozumienie dotyczące zaopatrzenia gminy w wodę.
Przedmiotem porozumienia jest budowa rury, którą dostarczana będzie woda z Pszowa do zbiorników w Syryni. Tak więc za dwa lata w kranach mieszkańców gminy poleci woda dostarczana przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe. Porozumienie ma być rekompensatą za utratę przez gminę własnych ujęć wody w Nieboczowach. Znajdą się one w obwałowaniu planowanego zbiornika retencyjnego Racibórz Dolny.
 Pierwotnie RZGW miało pokryć koszty znalezienia i uruchomienia nowych źródeł własnej wody. Po pierwszych próbach szukania wody z tego pomysłu postanowiono zrezygnować. W wywierconych studniach stwierdzono zbyt małą wydajność. Do tego doszedł argument „upartej” wody. Ta wydobywana na terenie gminy jest trudna do uzdatnienia, co podnosi koszty jej produkcji.
 Dlatego wójt Lubomi postanowił, że gmina zrezygnuje z własnych źródeł na rzecz zewnętrznego zaopatrzenia w wodę. W podpisanym dokumencie widzi same korzyści. – Dostaniemy wodę gotową do spożycia, dobrej jakości. I co najważniejsze nie będziemy musieli za budowę rury płacić – przypomina Czesław Burek. I wylicza: – Długość rury z Pszowa do Syryni to od 5 do 7 kilometrów. Oznacza to koszt rzędu 5 do 7 mln zł, które pokryje RZGW. Dzięki jej budowie gmina na długie lata rozwiąże swoje problemy z zaopatrzeniem w wodę – przekonuje wójt. Burek uważa, że zniknie wiele kłopotów związanych z eksploatacją sieci.
 Dla mieszkańców porozumienie oznacza jednak, że będą musieli płacić za wodę jeszcze więcej. – Ale nie więcej niż pozostali mieszkańcy naszego powiatu – przekonuje wójt. Chociaż gmina będzie brała wodę bezpośrednio od GPW (w przeciwieństwie do innych gmin powiatu, które wodę odbierają od pośrednika – wodzisławskich wodociągów) to wójt nie wie czy będzie mimo to tańsza niż u sąsiadów. – Musimy pamiętać że do ceny hurtowej doliczyć trzeba będzie koszty eksploatacji naszej sieci, koszty działalności zakładu i koszty obsługi – wylicza wójt.
 Jeśli podwyżki narzucone przez GPW przed dwoma tygodniami wejdą w życie mieszkańcy powiatu wodzisławskiego (na razie oprócz Lubomi) zapłacą za wodę nawet 5 zł za m3.   Artur Marcisz