Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 48, (460) Data wydania: 25.11.08

Monika znała dobrze gwarę

Marklowickie Gimnazjum obchodziło święto swojej patronki

Dlaczego gwara jest tak cenna? Bo tam zachowały się najstarsze formy, którymi mówiono jeszcze w czasach Bolesława Chrobrego. To niezwykły skarb, który musimy pielęgnować – powiedział na spotkaniu w Marklowicach prof. Bohdan Gruchman, mąż zmarłej przed siedmioma lat patronki tutejszego gimnazjum.
 Święto patrona marklowiccy gimnazjaliści obchodzą od czterech lat, odkąd istnieje nowy budynek gimnazjum. W tym roku marklowicka młodzież przygotowała jednak tę uroczystość nieco inaczej, niż dotychczas. Bardziej gwarowo, bardziej po śląsku. Wśród wielu zaproszonych gości był prof. Bohdan Gruchman z Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, jego córka, anglistka, prof. Krystyna Gruchman – Laurent, Aleksandra Kampka – chrześnica patronki oraz władze gminy Marklowice.

Co stoi na byfyju?
– W antryju, na byfyju, stoi szolka tyju – taką gwarową łamigłówkę dostał do przetłumaczenia  prof. Gruchman. Równie trudną, tyle że w gwarze poznańskiej, miał do rozszyfrowania wójt Tadeusz Chrószcz. A wszystko to dlatego, że patronka marklowickiego gimnazjum, prof. Monika Gruchmanowa była znakomitym filologiem – dialektologiem. – Badania jej dobrze wychodziły, bo umiała znaleźć wspólny język z tymi, z którymi przeprowadzała wywiady. Sama dobrze znała gwarę śląską i poznańską – wspominał prof. Gruchman.

Pieszo do szkoły
 Prof. Monika Gruchmanowa urodziła się na Górnioku w Marklowicach 86 lat temu. W młodości chodziła 7 km piechotą do gimnazjum na Obszarach, potem pracowała jako służąca, a także w Rybnickiej Fabryce Maszyn. Po wojnie pięła się po szczeblach kariery naukowej zdobywając zasłużone uznanie w kręgach akademickich jako doskonały badacz gwary. Zmarła w 2001 roku. Dzisiaj jest patronką Gimnazjum w Marklowicach. – Urodziła się 13 listopada i co roku, od czterech lat, czyli od początku istnienia naszego gimnazjum, w okolicach tej daty obchodzimy w naszej szkole jej święto  – mówi Halina Winkler, dyrektorka marklowickiego Gimnazjum.

Po śląsku
 W poprzednich latach, na szkolnych uroczystościach, więcej było wspomnień o patronce, w tym roku przyszła kolej na anegdoty i scenki w gwarze śląskiej i poznańskiej. Przed publicznością wystąpił m.in. Kamil Skupień, doskonały gawędziarz z marklowickiego gimnazjum. Program przygotowała Jadwiga Brachmańska – Patraszewska. Warto dodać, że gimnazjaliści niemal co roku odwiedzają prof. Gruchmana w Poznaniu, a on sam funduje dla trzech uczniów z Marklowic stypendia.
Iza Salamon