Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 49, (461) Data wydania: 02.12.08

Zrzućcie kowbojskie kapelusze

Krzysztof Banaś, miłośnik koni i średniowiecznego rycerstwa, apeluje:

– Mamy swoją piękną tradycję, dlaczego więc na głowach jeźdźców pojawiają się kowbojskie kapelusze? Warto się nad tym zastanowić i wrócić do korzeni a nie lansować styl narzucony nam przez komunistów – mówi Krzysztof Banaś, który powtarza to bardzo często, m.in. na lekcjach historii prowadzonych przez siebie w wielu szkołach.
 Wodzisławianin znany z zamiłowania do koni i rycerstwa uważa, że to właśnie za czasów PRL-u zwalczano wszystko co polskie także wśród jeźdźców. – Uzmysłowił mi to wybitny reżyser Krzysztof Zanussi – mówi Banaś. – Gościliśmy ostatnio na jego benefisie z okazji 50 lat pracy twórczej. Twierdzi on, że koń był zawsze symbolem polskości i patriotyzmu. Komuniści starali się wybić to ludziom z głowy. Kiedy okazało się, że jest to niemożliwe starali się zwalczać polską tradycję patriotyczną poprzez narzucenie amerykańskiego stylu. Jak widać, to się im udało – twierdzi wodzisławianin.
 Jego zdaniem niektóre elementy stroju szlacheckiego nie są  droższe od kowbojskiego kapelusza czy kamizelki.
 Co na to mieszkańcy powiatu, którzy strojów z amerykańskim akcentem używają niemal codziennie? – Kapelusz czy kamizelka to elementy, które zostały zaakceptowane przez wielu ludzi i to nam nie przeszkadza– mówi Roman Tatarczyk, szef Stowarzyszeniu Miłośników i Hodowców Koni „Mustang” w Krostoszowicach. Kapelusz czy kamizelka ma zastosowanie praktyczne. Po prostu w tym czujemy się najlepiej. Nie zajmujemy się lansowaniem amerykańskiego stylu. Ubieramy się tak jak nam po prostu wygodnie – dodaje Roman Tatarczyk, który nie zamierza przywdziewać szlacheckich szat.      (raj)