Szkoła i kościół bez pęknięć
Mimo to Okręgowy Urząd Górniczy zdecydował o czasowym wyłączeniu ściany. W czwartek 27 listopada sytuację pod ziemią analizował specjalny zespół, w skład którego oprócz specjalistów z kopalni weszli m.in. eksperci z OUG, Wyższego Urzędu Górniczego, Politechniki Śląskiej i Akademii Górniczo – Hutniczej. Specjaliści ustalili na jakich warunkach kopalnia będzie mogła ponownie uruchomić ścianę.
– Zostanie wprowadzone ograniczenie postępu ściany do dwóch metrów. Poza tym Główny Instytut Górnictwa zamiast kontroli raz na kwartał będzie wizytował kopalnię raz w miesiącu. Ściana powinna ruszyć już w najbliższym czasie – tłumaczy Zbigniew Schinohl, dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego z Rybnika.
GIG skontrolował także 213 obiektów, które mogły być narażone na uszkodzenie podczas wstrząsu. Znalazły się wśród nich także obiekty użyteczności publicznej m.in. Szkoła Podstawowa nr 1, szpital czy kościół pw. św. Jerzego. W żadnym z zabudowań nie stwierdzono uszkodzeń konstrukcyjnych, które mogłyby skutkować katastrofą budowlaną. Urzędnicy GIG– u orzekli także, że jeśli nastąpi jeszcze kiedyś wstrząs o podobnej sile, czego nie można w stu procentach wykluczyć, nie stworzy to zagrożenia dla skontrolowanych budynków. (j.sp)