Dyplomowani będą w cenie
Od nowego roku gminy, w których liczba nauczycieli dyplomowanych w relacji do ogólnej liczby etatów nauczycieli jest wyższa, niż średnio w skali kraju, mogą liczyć na więcej pieniędzy z tytułu subwencji oświatowych.
Do tej pory „pieniądze szły za uczniem”, czyli subwencja była naliczana na podstawie liczby uczniów uczęszczających do szkół i placówek oświatowych prowadzonych lub dotowanych przez gminy, powiaty czy samorządy województw. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało na przyszły rok inne i chyba bardziej korzystne dla samorządów rozwiązanie. Mówiąc najprościej, od 1 stycznia pieniądze pójdą też za nauczycielami, którzy zdobyli najwyższy stopień awansu zawodowego. – Przy spadającej liczbie dzieci jest to dla nas jaskółka – mówi Edyta Glenc, naczelnik Wydziału Oświaty w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu. – Jeśli za nauczycielem dyplomowanym pójdą pieniądze, to jest to naprawdę dobra wiadomość dla samorządów, szczególnie w tych gminach, gdzie takich nauczycieli jest dużo – dodaje.
Ministerstwo postanowiło doprecyzować sposób mierzenia skali zadań oświatowych i dostosowania do nich wysokości subwencji uzależniając jej wysokość od liczby uczniów tzw. przeliczeniowych. Liczba ta zależna będzie m.in. od typów i rodzajów szkół oraz wskaźnika korygującego, który uwzględnia właśnie stopnie awansu zawodowego. W uzasadnieniu ministerialnego rozporządzenia czytamy, że zastosowanie tego wskaźnika umożliwi przekazanie większych kwot tym samorządom, gdzie pracuje dużo nauczycieli dyplomowanych.
Do tej pory samorządy były dumne z awansów zawodowych nauczycieli, ale nieoficjalnie narzekały, ponieważ oznaczały one także większe wydatki na pensje. Od nowego roku sytuacja ma się w pewnym stopniu zmienić, na korzyść samorządów.
Ilu mamy nauczycieli dyplomowanych w naszym powiecie?
Szkoły ponadgimnazjalne – ogółem: 675, dyplomowanych: 223
Podstawówki i gimnazja
Wodzisław: ogółem: 445 nauczycieli na pełnych etatach i 145 na niepełnych, dyplomowanych: 205 na pełnych etatach i 37 na niepełnych
Rydułtowy: ogółem: 197 w pełnym wymiarze i 60 w niepełnym, dyplomowanych 109
Pszów: ogółem: 147, dyplomowanych 59
Lubomia: ogółem: 88, dyplomowanych: 45
Gorzyce: ogółem: 304 (184 w pełnym wymiarze, 120 w niepełnym), dyplomowanych: 112
Radlin: ogółem: 215, dyplomowanych: 84
Mszana: ogółem: 94, w tym 70 na pełnych etatach, dyplomowanych: 34
Marklowice: ogółem: 83, dyplomowanych: 31
Godów: ogółem:140, dyplomowanych: 42
(izis)