Wyjątkowe mistrzostwa w Syryni
Zawody te po trzeci w historii i pierwszy w Syryni organizowane były przez Stowarzyszenie Dalekowschodnich Sztuk Walki z Radlina, a także Polski Związek Wushu z siedzibą w Warszawie. Rywalizacja miała prawdziwie hollywodzką oprawę. Niezwykle widowiskowe finały odbywały się na podwyższonej macie. Wyjście zawodników na ring odbywało się przy energicznej muzyce z oświetleniem jak w profesjonalnych walkach zawodowych. Takie efekty specjalne przyciągnęły do Syryni liczną, ponad 700–osobową grupę sympatyków sportów walki z całego regionu.
Mistrzostwa miały charakter otwarty i obejmowały walki sportowe Quingda–Sanshou. Do rywalizacji przystąpiło aż 150 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w 20 kategoriach wiekowych. – Przyjechały do nas także kluby, które preferują inne sztuki walki, a chciały wziąć udział w walkach zgodnie z regułami wushu – mówi Mirosław Barszowski, główny koordynator imprezy, prezes SDSW Tao oraz trener Reprezentacji Polski.
Medal za medalem
Wśród kobiet najlepiej spośród gospodarzy spisała się trenująca w radlińskiej sekcji Tao Małgorzata Marszałek, która w kategorii do 13 lat wywalczyła złoty medal. Tuż za nią uplasowała się jej koleżanka klubowa z Ornontowic Mirela Kubica.
Wśród 12–letnich reprezentantów Tao świetnie spisał się Mateusz Nosal, który również wywalczył złoto. Wśród zawodników o dwa lata starszych drugie miejsce w wadze powyżej 51 kg zajął Jakub Kolorz. W grupie zawodników do 43 kg srebro wywalczył Mateusz Popek, a brąz Przemysław Glenc. W kategorii do 51 kg pierwsze miejsce i złoty medal wywalczył Mateusz Janus, a drugi był Jakub Widawski. W grupie zawodników 16–letnich trzecie miejsce wywalczył Kamil Widawski.
Medale posypały się także wśród najmłodszych zawodników Tao, których wiek nie przekraczał 8 lat. Tu złoto wywalczył Szymon Komorowski, a srebro Dariusz Chrószcz. W kategorii do 10 lat zwyciężył Bartosz Szramek.
W seniorach bez złota
W grupie seniorów srebro w wadze do 65 lat wywalczył Dawid Króliczek, a tuż za nim uplasował się Marek Piekorz. W wadze do 70 kg. pierwsze miejsce zajął Adam Grzelak, a wśród zawodników o wadze do 80 kg. srebro zdobył Przemysław Drożdż, natomiast brąz Michał Bobrzyk. Świetnie zaprezentował się także Mariusz Walendzewicz, który wywalczył srebro w kategorii do 85 kg.
– Te wyniki są dla nas zadawalające, tym bardziej, że ostatnie dni spędzaliśmy głównie na organizacji imprezy a nie na treningach – mówi Barszowski. – Teraz przed nami godziny oglądania nagrań, bo każda walka była nagrywana. Wynajdziemy błędy i poprawimy je, a z grupy uczestników, którzy wzięli udział w turnieju pierwszego kroku będziemy próbowali wyłonić tych, których zaprosimy do sekcji Tao – dodaje. Marcin Macha