Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 52/53 (464/465) Data wydania: 23.12.08

Pouczająca lekcja regionalizmu

Stary kościół w Marklowicach spłonął w tajemniczych okolicznościach – opowiadał Jerzy Kłosok w tutejszym gimnazjum

Jerzy Kłosok, prezes Towarzystwa Miłośników Marklowic gościł w marklowickim Gimnazjum. Opowiadał uczniom o rodzinnej miejscowości, zaszczepiał zamiłowanie do historii i tradycji. Spotkanie to było częścią innowacji „Tu jesteśmy” oraz wykładem wprowadzającym do realizacji programu Socrates Comenius.
 Jerzy Kłosok całe swoje życie związał z rodzinną miejscowością. – Tutaj chodziłem do szkoły, tutaj pracowałem, najpierw jako nauczyciel, a potem dyrektor. Teraz jestem na emeryturze – powiedział na spotkaniu z uczniami klas pierwszych marklowickiego Gimnazjum.
Tutaj przebiegał szlak handlowy
 Spotkanie to odbyło się w minionym tygodniu i było częścią realizowanego przez szkołę programu Socrates Comenius „Uczenie się przez całe życie”. – Uczniowie wraz z nauczycielami będą szukać u nas obiektów i miejsc, które zostaną potem włączone do europejskiej trasy regionów. Jest to zarazem pożyteczna i pouczająca lekcja regionalizmu – powiedziała o spotkaniu z Jerzym Kłosokiem, Halina Winkler, dyrektor Gimnazjum w Marklowicach.
 Jerzy Kłosok swoją opowieść o dawnych dziejach zaczął od tego, jak wyglądał Wodzisław w XVIII wieku i którędy prowadził najważniejszy na naszej ziemi szlak handlowy. –  Wyobraźcie sobie, że biegł on przez Grodzisko, Marklowice i Połomię – opowiadał szef Towarzystwa Miłośników Marklowic.

Nie chciał modlić się po polsku
 Nieco dłużej opowiadał o najważniejszym zabytku – marklowickim kościele. – Musicie jednak wiedzieć, że wcześniej na tym miejscu stał stary, drewniany kościół, który spłonął w tajemniczych okolicznościach. W starych przewodnikach wymienia się go jako najpiękniejszą budowlę architektury drewnianej – mówił prezes Kłosok. – Prawdopodobnie został podpalony, a chodziło o miejsce pod budowę nowego kościoła – dodał gość spotkania. Pokazywał slajdy z  starymi fotografiami, opowiadał też, jak to marklowiczanie zmusili do wyjazdu ówczesnego proboszcza ks. Schuberta, który był przeciwnikiem odprawiania mszy po polsku.

Bracia z towarzystwa
 Towarzystwo Miłośników Marklowic istnieje od dziesięciu lat. Powstało w 1998 roku. Trzonem organizacji są bracia Kłosokowie, Jerzy i Józef. – Zamiłowanie i pasję poznawania historii naszej miejscowości mamy po ojcu, też Józefie, który pracował w geodezji – wspominał Jerzy Kłosok. TMM ma na swoim koncie trzy edycje wydawnictwa „Marklowice w starej fotografii” (każde kolejne jest poszerzone).
 Autorką innowacji pedagogicznej „Tu jesteśmy” w marklowickim Gimnazjum jest nauczycielka, Bożena Szlufik. Zorganizowała ona wcześniej spotkanie na temat jesiennych obrzędów. O szkubaczkach, kiszeniu kapusty i robieniu przetworów opowiadały dzieciom panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Marklowicach – Aniela Kuzicka i Irena Tomiczek. W spotkaniu wzięło udział 83 uczniów oraz zaproszeni goście. W ramach innowacji odbyły się także warsztaty ceramiczne u miejscowego artysty – Zbigniewa Mury.


Iza Salamon