Mam haka na raka
Ponaddwustuosobowa grupa wyszła na ulice miasta i uświadamiała przechodniów, że rak to nie wyrok. Profilaktyka bowiem pozwala wykryć nowotwór we wczesnej fazie, dzięki czemu można go całkowicie wyleczyć. Akcję zorganizowano w ramach ogólnopolskiego programu „Mam haka na raka”. Placówka uczestniczy w nim już drugi rok z rzędu. W szkole zawiązała się sześcioosobowa grupa, która koordynuje działania związane z programem. Tworzą ją uczennice II klasy o profilu: pracownik socjalny. Mariola Grela, Agata Dorszewska, Dominika Fajkis, Magda Knypczyk, Karolina Grzonka i Kasia Kusioroska najpierw przeszły specjalne interaktywne szkolenie on – line. Zapoznały się na nim z minimum onkologicznym, czyli podstawową wiedzą na temat profilaktyki, rozpoznawania i leczenia nowotworów o największym współczynniku śmiertelności.
– Przygotowywali nas lekarze onkolodzy i przedstawiciele organizacji pacjentów onkologicznych. Naszym zadaniem jest teraz rozpropagowanie tej wiedzy wśród lokalnej społeczności – opowiada Mariola Grela.
Najpierw dziewczęta zorganizowały cykl spotkań w szkołach na terenie powiatu wodzisławskiego. Potem była wyjątkowa manifestacja, która odbyła się przy pomocy nauczycielki biologii Aliny Zapał–Grutz.
Teraz zespół z Wodzisławia pracuje nad sprawozdaniem z przeprowadzonych akcji. Oceni go jury, które potem wyłoni najbardziej aktywnych. Ci w nagrodę pojadą na bezpłatne warsztaty kreatywne do Warszawy. Tam uczestnicy pod okiem specjalistów z branży reklamy będą zgłębiali tajniki przygotowania samodzielnej kampanii społecznej, propagującej badania profilaktyczne. Najlepsze kampanie wykonane przez poszczególne szkoły przejdą do finału. Zwycięska zostanie wyprodukowana i wyemitowana w mediach ogólnopolskich.
(j.sp)