Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 13 (478) Data wydania: 31.03.09

Sprawdź zanim wyjedziesz

O czym warto pamiętać przygotowując rower do sezonu, o najczęstszych usterkach i kosztach wyposażenia roweru rozmawialiśmy z Dawidem Brodalą prowadzącym w Wodzisławiu specjalistyczny serwis rowerów.

Wiele wskazuje na to, że ostatnie podrygi zimy już za nami. Czas więc przesiąść się na rower stojący miesiącami w garażu czy w piwnicy. Niestety wielu miłośników dwóch kółek przechowuje rower także na balkonie, co z punktu widzenia jego żywotności jest niewłaściwe. Na zewnątrz panuje duża wilgotność sprzyjającą korozji wielu elementów roweru. – Najlepiej gdy nasz sprzęt zawiesimy na ścianie bądź na suficie w suchym pomieszczeniu. Wówczas mamy pewność, że dętki roweru się nie skleją – mówi Dawid Brodala.

Co należy skontrolować?
 Pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać jest dopompowanie powietrza w kołach. W dłuższym okresie czasu uchodzi ono samoczynnie nawet z dętek nie mających usterek. To zjawisko naturalne i nie ma się  czym w tym przypadku przejmować. Oczywiście nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu łańcucha pod kątem jego napięcia i smarowania, a także o przyjrzeniu się wszystkim śrubom mocującym poszczególne elementy roweru. Czynnością bardzo ważną jest sprawdzenie skuteczności hamulców oraz linek hamulcowych – może się okazać, że są postrzępione i należy je wymienić.   

Najczęstsze usterki
 Do punktów serwisowych trafiają najczęściej rowery z uszkodzonymi kołami. Usterki dotyczą nie tylko przebitych opon, ale także krzywych kół, które warto wycentrować. Czasem niezbędna jest wymiana obręczy koła. Pojawiają się także problemy z przerzutkami i zębatkami. Na szczęście dzisiaj z naprawą nie ma problemów. W każdym nawet niewielkim mieście można skorzystać z punktów napraw. Obecnie są to profesjonalne serwisy rowerów radzące sobie z najbardziej skomplikowanymi usterkami.

Jaki rower kupić?       
 Przed zakupem roweru należy sobie zadać pytanie po jakich drogach zamierzamy nim jeździć. Oczywiście niełatwo to stwierdzić, ponieważ rower z przeznaczeniem na konkretne trasy wykorzystywany jest najczęściej przez kolarzy. Przeciętna rodzina planuje trasy na bieżąco nie bacząc na rodzaj podłoża. Dlatego też 70% sprzedawanych rowerów to sprzęt przeznaczony do jazdy uniwersalnej typu trecking cross.  Dobry rower kosztuje od 1200 – 1500 zł. – Tyle musimy wydać, by od producenta otrzymać dobrej jakości produkt. Nie warto się kierować najniższą ceną proponowaną m.in. przez hipermarkety. Po kilku wyjazdach możemy się srogo zawieść – przestrzega Dawid Brodala. Dodaje, że dzisiaj rower kupuje się pod wzrost jego użytkownika. Ważny jest rozstaw ramy czy wysokość siodełka. Mówiąc potocznie rower powinien „leżeć jak ulał”. Warto również zaznaczyć, że sprzęt powinien być w miarę lekki. Niestety z tym wiążą się wydatki. Lekki rower kosztuje znacznie więcej.(red.)