Francja imponuje od lat
Frankofonia w ZSP realizowana jest w tym roku w ramach projektu edukacyjnego „Paryż stolicą wielokulturowego świata”. Licealiści bawili się 30 marca. Już od rana w szkole odbywały się warsztaty, spotkania, konferencje oraz realizowane przez młodzież wspólnie z nauczycielami ścieżki badawcze. Zastanawiano się m.in. nad wpływem języka francuskiego na język angielski, poruszano tematy geograficzne i historyczne. Młodzież miała również okazję do rywalizacji. Odbył się konkurs plastyczny i konkurs piosenki francuskiej. Na deser wystąpił zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Rybnika. Wokaliści zaprezentowali oczywiście repertuar francuski.
– Muszę powiedzieć, że byłam pod wielkim wrażeniem naszych gości. Myślimy już o nawiązaniu z nimi szerszej współpracy – mówi Anna Białek, dyrektor ZSP w Wodzisławiu.
Uczniowie wiedzą co dobre
Po południu impreza przeniosła się do Wodzisławskiego Centrum Kultury. Tutaj wystąpił mazurski bard Jarosław Chojnacki. Zaprosili go do Wodzisławia sami uczniowie. – To bardzo ciekawa postać, której miałam okazję już wielokrotnie słuchać. Postanowiłam wraz z koleżanką, że przekonamy nauczycieli, uczniów i rodziców, że warto posłuchać jego twórczości. Udało się – mówi uczennica Teresa Hećko. Jej upór się opłacił. Nagrodą była reakcja kolegów i koleżanek zachwyconych występem.
Strzał w dziesiątkę
W Gimnazjum nr 2 im. Ziemi Wodzisławskiej Frankofonię zorganizowano już po raz dziesiąty. W tym roku na zaproszenie uczniów odpowiedział francuski plastyk, Patrice Bucher, który przez osiem dni prowadził warsztaty artystyczne. Podsumowanie projektu frankofońskiego odbyło się 25 marca. Aż do północy trwał uroczysty koncert finałowy. Uczestniczyli w nim przedstawiciele placówek oświatowych z regionu, uczniowie z zaprzyjaźnionego Wodzisławia (woj. świętokrzyskie), studenci Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, a także gimnazjaliści z czeskiego miasta Orlowa, którzy wspólnie z gimnazjalistami z „dwójki” realizują projekt „Razem lepiej…” finansowany ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007 – 2013. Dla wszystkich śpiewał folklorystyczny zespół „Johanki”, który specjalnie dla gości z Czech wykonał kilka utworów w języku naszych południowych sąsiadów. Spotkanie zakończył koncert tyskiego zespołu szantowego „Leje na Pokład” oraz pokaz młodych tancerzy z Wodzisławia. (red.)