Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 27 (492) Data wydania: 07.07.09

Co zrobić by szkoły przetrwały?

Nad małymi szkołami w Marklowicach wciąż wisi widmo likwidacji.
Problem sieci szkół w gminie Marklowice po raz kolejny wrócił na sesji w minionym tygodniu. Podobnie jak poprzednio, radni dyskutowali na temat przyszłości i utrzymania małych szkół na marklowickich Chałupkach i na tzw. Górnioku. Z chwilą, kiedy w przyszłym roku zostanie otwarte nowe przedszkole, SP 2, która liczy obecnie zaledwie 26 uczniów i 25 przedszkolaków  i SP 3 (24 uczniów i 25 przedszkolaków) będą miały jeszcze mniej dzieci.
 
Za ciasno
 
W gminie działają w sumie trzy szkoły podstawowe, największa SP 1 liczy 294 uczniów klas I–VI. Radni byli dalecy od pomysłu likwidacji małych placówek. – Czemu nie iść w odwrotnym kierunku, czemu nie stworzyć miejsc dla sześciolatków w SP 2 i 3, skoro w SP 1 jest za ciasno? – zapytał radny Piotr Burszczyk. Podobne zdanie wyraził radny Czesław Karwot. – Dysponując obecną siecią szkół możemy stworzyć dzieciom bardziej komfortowe warunki. Jak powstanie nowe przedszkole, to nie będzie ciasnoty.
 
Obowiązkowa rejonizacja?
 
Radna Krystyna Klocek podkreśliła, że w tej chwili sporo dzieci z Chałupek czy Marklowic Górnych przeszło do SP1. – Nie można zmuszać rodziców do tego, żeby posyłali dzieci do określonych szkół. My mamy tworzyć warunki – mówiła radna Klocek. Poparł ją radny Karwot: – Więc twórzmy warunki. Jesteśmy za tworzeniem warunków w istniejących obiektach.

Tadeusz Chrószcz, wójt Marklowic, ostrożnie wypowiada się o restrukturyzacji sieci szkolnictwa w gminie. – Kiedyś do tego być może wrócimy. Na razie nie chcę przesądzać o tym, co będzie. Każda z tych dwóch szkół posiada oddział przedszkolny i klasy I–III. Jeśli wyprowadzimy oddziały przedszkolne, to zostanie naprawdę mało uczniów. Możemy pójść w kierunku obowiązkowej rejonizacji, ale wtedy SP 1 będzie niedociążona. Warto sobie uświadomić, że każdy kolejny rocznik w Marklowicach liczy około 60–70 dzieci. Są to trzy klasy po około 20 uczniów każda, natomiast my w tej chwili mamy w gminie cztery klasy. Kiedyś z pewnością będziemy musieli się pochylić nad tym problemem – zapowiada wójt Chrószcz. Póki co, od września, sieć szkół w Marklowicach będzie działać bez zmian.
 
(izis)