Łatwiejsze głosowanie dla niepełnosprawnych
Co trzeci lokal wyborczy w każdej gminie będzie musiał być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Zmiany dotyczące głosowania niepełnosprawnych przewiduje projekt ustawy przygotowany przez posłów PO. Samorządy będą miały jednak kilka lat na przygotowanie się do nowych regulacji.
Ogłoszenia w dostępnym miejscu
W zakresie ułatwiania dostępu do informacji ustawa proponuje m.in. obowiązek umieszczania obwieszczeń wyborczych oraz wyników głosowania w miejscach łatwo dostępnych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W projekcie znalazł się także zapis, iż co najmniej co trzeci lokal wyborczy na terenie gminy musi być przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Gminy mają czas
Posłowie zaproponowali kilka lat na dostosowanie się do nowych przepisów. Do dnia 31 grudnia 2012r. ustawa wymaga utworzenia co najmniej jednego takiego lokalu na terenie każdej gminy, z dodatkowym warunkiem, że na terenie każdego okręgu musi być co najmniej jeden taki lokal. Następnie, do końca 2015 r. wymagany wskaźnik zostaje określony na poziomie 20%.
Głosowanie pocztą i alfabetem Braille’a
Nowym rozwiązaniem ma być możliwość głosowania korespondencyjnego. Po wcześniejszym zgłoszeniu się do urzędu gminy, osoba uprawniona otrzyma pocztą, najpóźniej na 10 dni przed dniem wyborów, przesyłkę z materiałami wyborczymi, wśród których będą m.in. karty do głosowania i koperty. Pomocą osobom niepełnosprawnym, którzy przyjdą osobiście do lokalu wyborczego będą służyć także asystenci wyborczy. Zgodnie z przepisami – wskazani bezpośrednio przez zainteresowane osoby lub powołani przez obwodową komisję.
Nowa ustawa przewiduje także ułatwienia w oddawaniu głosu przez wyborców niewidomych lub niedowidzących. Rozwiązaniem mają być nakładki do kart do głosowania w alfabecie Braille’a, którymi powinna dysponować co najmniej jednak obwodowa komisja wyborcza w danym okręgu.
Nowe przepisy już w tym roku
Projekt ustawy o dostosowaniu organizacji wyborów do potrzeb osób niepełnosprawnych w połowie lutego został skierowany do pierwszego czytania na forum całego Sejmu. Zgodnie z założeniami autorów, nowe przepisy mają obowiązywać już w najbliższych wyborach prezydenckich i samorządowych.
PAP–Samorząd