Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 14 (491) Data wydania: 06.04.10

Niedobczycki ciek już niegroźny

Tylko w ciągu ostatnich trzech lat Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył w formie dotacji ponad 19 mln zł na zadania związane z ochroną przeciwpowodziową.
Woda się wylewała
 
Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na regulacje cieków, koryt rzek, odbudowę lub budowę wałów przeciwpowodziowych, budowę zbiorników retencyjnych czy odtworzenie starorzecza w miejscach zagrożonych powodzią i podtopieniami na terenie województwa śląskiego. Wśród 35 zadań obejmujących ochronę przeciwpowodziową znalazła się także regulacja Cieku Niedobczyckiego w Radlinie. Inwestycję reazlizował Śląski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych z Katowic. O dotację do Funduszu na ten cel wnioskował Urząd Marszałkowski.
 
Prace były konieczne, bo ciek był aż w 80 proc. niedrożny, co przy nawet niewielkich opadach powodowało podtapianie przyległych terenów. Największe problemy z wylewaniem wód były na odcinku pomiędzy ulicą Młyńską a Wypandów - wspomina Marcin Król, inspektor w Wydziale Urbanistyki, Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miasta w Radlinie.
Poprawę już widać
 
Najpierw ŚZMiUW wykonał prace konserwacyjne: wykosił zbędną roślinność, wyczyścił koryto, wzmocnił wały. Największy zakres robót odbył się  jednak w ubiegłym roku, kiedy uregulowano newralgiczny odcinek pomiędzy Młyńską i Wypandowem. Częściowo w kosztach robót partycypował także urząd miasta, który dołożył pieniądze na budowę przepustów w ul. Wypandów.
 
Widzimy znaczną poprawę. Nie ma już problemów ze spływem wód z przyległych terenów i wylewaniem wody. To była bardzo potrzebna inwestycja – dodaje Marcin Król.
 
(j.sp)