To wyróżnienie dla całego dekanatu
Uroczystość związana z tym wydarzeniem odbyła się 29 marca w kościele Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu. Tutaj właśnie ksiądz Płonka od 12 lat jest proboszczem. Jednocześnie od 8 lat pełni funkcje dziekana Dekanatu Wodzisław, który zrzesza 10 parafii, w tym 2 z Marklowic. Honorowy tytuł prałata nadaje papież na wniosek biskupa. Ksiądz Bogusław Płonka otrzymał go podobnie jak 5 innych księży Archidiecezji Katowickiej. W powiecie wodzisławskim prałatem jest także ks. Józef Fronczek, proboszcz pszowskiej bazyliki, a także Alfred Wloka, emerytowany proboszcz Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Radlinie. W Archidiecezji Katowickiej jest 41 prałatów.
Ksiądz powinien być uczciwy
Podczas wieczornej mszy świętej ks. arbp. Damian Zimoń podkreślał wielokrotnie, że jest to wyróżnienie dla całego dekanatu i księży współpracujących z dziekanem Płonką. Przypomniał jednocześnie o trwającym obecnie w Kościele roku kapłańskim i zwrócił się do wiernych z prośbą o modlitwę w intencji kapłanów. Ks. Płonka z kolei podziękował za zaufanie jakim biskup go obdarza i zapewnił o swoim oddaniu w służbie Kościołowi. Jemu z kolei dziękowali parafianie, wodzisławski starosta Jerzy Rosół, prezydent Wodzisławia Mieczysław Kieca, a także Lech Litwora, przewodniczący rady miejskiej. Zarówno samorządowcy jak i wierni nie ukrywają, że mogą liczyć na wsparcie ze strony nowo mianowanego prałata. Wielu z nich ma także świadomość – o czym mówił podczas eucharystii Lech Litwora – że ks. Bogusław przyjmuje zaszczyty z pokorą. On sam z kolei podkreśla, że najważniejsza w relacjach księdza z wiernymi jest uczciwość. – Dialog powinien polegać na przedstawieniu stanowiska zgodnego z prawdą. Nie może być półprawd. Rozmowa musi być autentyczna, co wymaga poświęcenia drugiemu człowiekowi czasu. My księża nie powinniśmy występować w tych relacjach z wyższej pozycji. Powinniśmy stanąć na równi z każdym człowiekiem – uważa ks. prałat.
26 lat w kapłaństwie
Ksiądz Bogusław Płonka święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. z rąk biskupa Herberta Bednorza. Posługę wikariusza rozpoczął w parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Tychach. Po trzech latach trafił do parafii pw. Michała Archanioła w Michałkowicach, gdzie pełnił posługę do 1990 r. Kolejne trzy lata spędził w parafii pw. Matki Kościoła w Jastrzębiu Zdroju. Stąd przeniósł się do Katowic – Bogucic do parafii św. Szczepana, gdzie pracował od 1993 do 1998 r. Od tej pory jest proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu. W 2003 r. został dziekanem Dekanatu Wodzisław. Pełni ponadto różne funkcje w gremiach kościelnych. Od 13 lat jest m.in. członkiem rady kapłańskiej (ciało doradcze przy biskupie).
(raj)
***
W Kościele rzymskokatolickim są trzy rodzaje święceń - diakonatu (po piątym roku seminarium), prezbiteratu (po zakończeniu seminarium) i święcenia biskupie. Funkcje kościelne z kolei dzieli się na honorowe (np. prałat czy, kanonik) i urzędowe (np. dziekan, proboszcz, wikariusz, wikariusz generalny czy biskupi).