Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 18 (495) Data wydania: 04.05.10

Drewniane kościółki to jej pasja

W Gminnym Centrum Informacji zorganizowano prelekcję Kazimiery Drewniok.
Spotkanie odbyło się 26 kwietnia z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Marklowic. Kazimiera Drewniok pokrótce przedstawiła historię śląskich kościołów i kapliczek drewnianych. Bohaterka spotkania z wykształcenia jest technikiem budowlanym. Zamiłowanie do rysunku i tematyki sakralnej traktuje jako pasję. Pochodzi ze śląskiej rodziny z tradycjami. Jest autorką, między innymi, pracy: Kościółki Ziemi Rybnicko–Wodzisławskiej, Synagogi Śląskie i Mój Śląsk.
 
Na Śląsku występuje największe zagęszczenie drewnianej architektury sakralnej nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Na ziemi rybnicko–wodzisławskiej zostało ich kilkanaście. Takie perły architektury znajdują się m.in. w Bełku, Bukowie, Lubomi, Gołkowicach, Jankowicach Rybnickich, Jastrzębiu Zdroju, Chorzowie czy Łaziskach. – Najstarsze kościoły były lokowane na wzgórzach, na piaszczystym gruncie. Wieże były zwykle budowane osobno, nie z korpusem kościoła. Zawsze jednak były to kościoły orientowane, czyli prezbiterium skierowane było na wschód – mówi Kazimiera Drewniok. – Późniejsze obiekty miały więcej zdobień, a wieża stanowiła część wspólną z resztą kościoła. Większość z nich miała tak zwane soboty – przydaszki, które są cechą charakterystyczną tego typu budownictwa na Śląsku – uzupełnia pani Kazimiera. Dodaje, że  drewniane kościoły nie zawsze znajdują się w odpowiednich rękach. W czasach obecnych spłonęło ich więcej niż w czasach ich świetności. Poza tym są przenoszone do miejsc, które odzierają je ze specyficznego klimatu. – Zwyczajnie nie komponują się z resztą otoczenia – dodaje pasjonatka.
 
mag.