Zebrali ponad 10 litrów krwi
Po raz drugi w strefie przemysłowej zorganizowano zbiórkę krwi.
Każdy kto ukończył osiemnaście lat, ważył więcej niż 50 kg i był w pełni zdrowy, mógł skorzystać z wyjątkowej okazji i 28 kwietnia na terenie firmy Bruk w Czyżowicach oddać najcenniejszy dar życia – krew. – Pomysł akcji zrodził się w zeszłym roku z rozmów między pracownikami. Postanowiliśmy więc taką zbiórkę zorganizować na terenie firmy – mówi Patrycja Lasak, specjalista do spraw marketingu czyżowickiego przedsiębiorstwa. – Wówczas w akcji wzięło udział około 50 osób. Zebraliśmy ponad 20 litrów krwi – dodaje.
Oprócz pracowników firmy Bruk do zbiórki przyłączyli się pracownicy pozostałych firm ze strefy przemysłowej w Czyżowicach a także pracownicy firm współpracujących z Bruk–iem. Partnerem było Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu, którego pracownicy zapewnili obsługę techniczną a także profesjonalnie wyposażony autobus do poboru krwi.
Nie na czczo
Osoba, która decyduje się na udział w zbiórce krwi powinna być po lekkim posiłku, co istotne – nie tłustym. Jej organizm musi być intensywnie nawodniony. Przed zabiegiem zalecane jest wypicie od 3 do 6 szklanek słodkich napojów. Kobiety mogą oddawać krew co trzy miesiące, cztery razy do roku. Mężczyźni z kolei nawet do sześciu razy w roku, czyli średnio co dwa miesiące. Przez dwanaście godzin po zabiegu nie powinno się wykonywać żadnej absorbującej organizm pracy. Spada ciśnienie, co może skutkować nagłym zasłabnięciem i spowodować wypadek. Kobiety nie powinny zakładać obuwia na wysokich obcasach – wyjaśnia Aleksander Bereżański, lekarz kwalifikujący.
Jednorazowo można oddać do 500 ml krwi. Najrzadziej występującą grupą krwi i tym samym najbardziej poszukiwaną jest AB–. Najczęściej występuje grupa A. Idealnym dawcą jest osoba posiadająca grupę O, z kolei uniwersalnym biorcą, każdy kto ma grupę AB, ponieważ nie ma przeciwciał.
Pomogły 24 osoby
W akcji uczestniczyły 24 osoby. Udało się zebrać 10,65 litrów krwi. Honorowy patronat nad imprezą objął wójt gminy Gorzyce, Piotr Oślizło. – Każdy litr krwi to sukces. Myślimy też o tym, by w przyszłości zorganizować zbiórkę szpiku. Warto inicjować każdą akcję prozdrowotną – komentuje Patrycja Lasak z firmy Bruk.
mag.