Sąsiedzi z kanalizacją
Uzyskano na ten cel dotację z Funduszu Spójności w wysokości ponad 67 mln złotych. Ze środków WFOŚiGW w Katowicach wsparto to przedsięwzięcie pożyczką pomostową w wysokości 24 mln złotych, a pracownicy Funduszu byli koordynatorami całej inwestycji. W efekcie realizacji programu wykonano ponad 100 km kanalizacji sanitarnej, deszczowej i sieci wodociągowej, kompleksowy remont oczyszczalni, nowe ujęcie wody, ponad 2 tysiące przyłączy, do kanalizacji przyłączono 1720 posesji.
Podczas uroczystości kończącej ten projekt prezydent Raciborza Mirosław Lenk mówił, że była to jedyna szansa dla dalszego rozwoju miasta. Choć realizacja budowy sieci wodno–ściekowej kosztowała tyle pieniędzy, ile całoroczny budżet miasta, to już się opłaciła. Racibórz – w pełni skanalizowany, z nowym ujęciem wody i oczyszczalnią, nie tylko nie musi dziś płacić milionowych opłat za korzystanie ze środowiska i zrzut ścieków, ale dzięki temu stał się obiektem zainteresowania bogatych inwestorów i przedsiębiorców oferujących nowe miejsca pracy.
Gabriela Lenartowicz – prezes zarządu WFOŚiGW, która od początku patronowała tej inwestycji, podkreśliła w trakcie uroczystości jej zakończenia, że wspólnym sukcesem władz i mieszkańców jest osiągnięcie zakładanego efektu ekologicznego, dającego miastu nowoczesną i sprawną kanalizację ściekową oraz rozliczenie unijnej dotacji na ten cel. To rezultat zarówno wysiłków inwestorów jak i urzędników, którzy zadbali o rozliczenie całego przedsięwzięcia zgodnie z wysokimi wymaganiami unijnymi, mówiła G. Lenartowicz.
(eco)