Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 41 (518) Data wydania: 12.10.10

Czy wykopaliska prowadzono niedbale?

Przy budowie „małego rynku” przy ul. Zamkowej odkryto interesujące znaleziska. Po kilku tygodniach prac archeologicznych pojawiły się zarzuty o pośpiech i nieodpowiednie zabezpieczenie cennych eksponatów. Pani archeolog nie wytrzymała ciśnienia i zrezygnowała. Inwestor budujący obiekty zaprzecza jakoby nie przestrzegał procedur. 
W trakcie pierwszego etapu badań archeologicznych przy ul. Zamkowej na tzw. Stary Browarze odkryto wiele interesujących znalezisk. Obecnie powstaje tutaj „mały rynek”. W sierpniu i wrześniu natrafiono m.in. na relikty kamiennych fundamentów o metrowej szerokości. Ich przebieg pokrywa się w większej części ze znanymi z planów archiwalnych zabudow+aniami wschodniego skrzydła browaru. Niewykluczone, że niektóre z kamiennych reliktów mogą mieć związek z nieistniejącym wodzisławskim zamkiem. Kamienne fundamenty datować można wstępnie na XVI-XVII w., choć zastrzec należy, że w toku dalszych badań chronologia może ulec zmianie. Oprócz konstrukcji kamiennych, natrafiono także na konstrukcje drewniane: pozostałości dwóch studni, chaty, a także fragment drewnianej drogi lub rynsztoka czy palisady. Metryka studni i chaty jest z całą pewnością średniowieczna.
 
Figurka konika i nie tylko
 
Ogółem odkryto kilkadziesiąt obiektów nieruchomych, np. jam o różnorodnym charakterze, a także kilkanaście tysięcy zabytków ruchomych, głównie ułamków naczyń glinianych, fragmentów wyrobów ze skóry: części obuwia czy np. sakiewki, fragmentów przedmiotów drewnianych, m.in. naczyń klepkowych, przedmiotów metalowych, kamiennych i szklanych. Do najciekawszych znalezisk należą: uszkodzona gliniana figurka konika, datowana na XIV w. oraz niewielka, ozdobna złota blaszka (być może okucie), odkryta w relikcie średniowiecznej chaty.
 
Już podczas prac archeologicznych pojawiły się pogłoski jakoby archeolog wynajęty przez inwestora budującego „mały rynek” działał pośpiesznie i niezbyt szczegółowo zabezpieczał znaleziska. – Widać, że robili to odkrycie w pośpiechu. Nie zrobiła ta pani archeolog  tego porządnie. Pewnie bali się, że będą mieli z tego powodu opóźnienia. To przecież ważne, bo tak mało wiadomo o tamtych dziejach Wodzisławia – mówi mieszkaniec, który przesłał nam zdjęcia z placu budowy. Nie jest tajemnicą, że zastrzeżenia ma Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu – także archeolog. Nie chce się jednak w tej sprawie publicznie wypowiadać. 
 
Nie stwierdzili uchybień 
 
Zarzutów nie potwierdza Barbara Klajmon, Śląski Konserwator Zabytków. – Nadzorowaliśmy zakończony właśnie pierwszy etap prac archeologicznych na tym terenie. Nie stwierdziliśmy, by pojawiły się jakieś nieprawidłowości. Przed inwestorem dalsza część prac archeologicznych. Musi je wykonać, by kontynuować roboty budowlane – mówi Barbara Klajmon.
 
Posądzeniom dziwi się także inwestor budujący obiekty na Zamkowej. – Nie może być mowy o nieprawidłowościach. Zadbaliśmy o szczegóły. Zapewniliśmy sprzęt i niezbędne środki, by prace przebiegały prawidłowo – wyjaśnia właściciel terenu.
 
Pani archeolog zrezygnowała
 
Prace archeologiczne w drugiej części budowy ruszą dopiero po znalezieniu przez inwestora archeologa. Pani archeolog, której zarzuca się nieprawidłowości nie wytrzymała napięcia, zrezygnowała z kontynuowania zadania.
 
Rafał Jabłoński