Wyjątkowe świątynie będą reklamować gminę
Kościół z Łazisk i dwa z Gołkowic doczekały się opracowań historycznych.
Broszury dotyczące drewnianego kościoła z Łazisk i dwóch z Gołkowic – drewnianego katolickiego oraz murowanego ewangelickiego wydał Urząd Gminy w Godowie. Każda ma ponad 20 stron, na których szczegółowo przedstawiona została historia tych obiektów i związane z nimi ciekawostki. Jako pierwszy – z okazji 100-lecia istnienia – powstał folder, który przedstawia dzieje kościółka ewangelickiego. Po jego ukazaniu się zapadła decyzja, żeby podobne foldery powstały również dla dwóch innych świątyń – drewnianych kościołów z Łazisk i Gołkowic.
Połowa dla parafii
Ogółem powstało po 1000 egzemplarzy każdego folderu. Po 500 dostała każda z parafii. Reszta będzie pełniła funkcję materiałów promocyjnych urzędu gminy. Za wydanie trzech folderów gmina zapłaciła 25 tys. zł. Około 75 procent tej kwoty gmina pozyskała z Lokalnej Grupy Działania „Morawskie Wrota”.
Nie brak ciekawostek
Autorem broszurek jest Paweł Porwoł, były dyrektor wodzisławskiego muzeum. – Warto sobie uświadomić, że to jedyne istniejące w naszym powiecie drewniane kościółki, które w dodatku spełniają swoje funkcje sakralne – podkreśla Paweł Porwoł.
W opracowaniach o kościółkach autor przytacza wiele nieznanych lub mało znanych faktów. Z broszur możemy się dowiedzieć m.in., że świątynia w Łaziskach jest o wiele starsza niż do tej pory uznawano. Najnowsze badania określają jej wiek na prawie 550 lat. Ponadto w tym roku przypada 450-lecie istnienia polichromii w tym kościele. Z kolei w opracowaniu dotyczącym kościoła w Gołkowicach autor podkreśla, że jest to jeden z niewielu przypadków, gdzie budowa kościoła murowanego nie oznaczała fizycznej likwidacji starego kościoła drewnianego. Opisując los tej świątyni podkreśla spory wkład ówczesnych mieszkańców w jego budowę i utrzymanie. Jeden z bardziej zamożnych gołkowiczan Józef Grzonka dobrowolnie zobowiązał się, że wszelkie naprawy wybudowanego w 1878 roku kościoła sfinansuje z własnej kieszeni.
(art)