Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 2 (531) Data wydania: 11.01.11

Kopalnia zapłaci za błędy?

Prośba o staranne wykonanie zadania nie jest respektowana. Gmina będzie reagować zdecydowanie.

Sprawa rekultywacji terenu po szybie szóstym, którą na terenie Marklowic zajmuje się kopalnia Jankowice, ponownie trafiła na wokandę. Na początku listopada minionego roku w sprawie interweniował radny Damian Chrószcz. Zwrócił uwagę władzom gminy na problem. Jego zdaniem kopalnia bezpardonowo niszczy urodzajną ziemię, zasypując ją kamieniami. Wówczas na reakcję nie trzeba było długo czekać. Przeprowadzono wizję lokalną, po której nie doszukano się nieprawidłowość. Gmina zleciła jedynie kopalni, by ta realizując prace zachowała maksymalną staranność przy zagospodarowaniu zgromadzonego na tym terenie humusu.

Będzie kolejna wizja

Wszystko wskazuje na to, że tak się nie dzieje. Radny Chrószcz ponownie zaapelował o reakcję gminy i tym razem na pisemnej prośbie raczej się nie skończy. – Przeprowadzimy kolejną wizję, nie będziemy czekać do wiosny – mówi Piotr Galus, zastępca wójta. Zgodnie z początkowymi założeniami przedstawiciele gminy na terenie szybu szóstego mieli pojawić się po zimie. Sprawę jednak chcą przyspieszyć. – Nasza prośba jest ignorowana. Jeśli problemu nie można zlikwidować polubownie, to inaczej będziemy dochodzić swoich praw – zaznacza Galus. Warstwa urodzajna miała być wykorzystywana na rekultywację. Taka była umowa. – To skandal, że niszczy się materiał, który z powodzeniem można  wykorzystać na inne cele – przekonuje Damian Chrószcz. – Czemu nie zużyć go na sąsiadujące z wysypiskiem pola i wypełnić zalewiska, jakie powstały na skutek szkód górniczych?  – pyta, dodając, że aktualnie kubik ziemi kosztuje 30 zł, a kopalnia bezpowrotnie niszczy bezcenny humus.

Następne kroki

Zadanie realizowane jest w ramach pozwolenia na budowę. Kopalnia realizuje konkretne przedsięwzięcie, w finale  którego ma powstać kompleks rekreacyjny. W związku z tym gmina zamierza zaapelować do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego i tam, po pierwsze, dochodzić swoich praw.  – Jak okaże się, że żyzna ziemia jest zasypywana, to wyciągniemy konsekwencje – mówi stanowczo zastępca wójta.

(mag)