Dokument „Do dna” podwójnie wyróżniony
Przegląd to dwudniowe przedsięwzięcie, które realizuje Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne UFF! przy współpracy z Wodzisławskim Centrum Kultury. Tradycyjnie sala kinowa wypełnia się w okresie międzyświątecznym. W tegorocznej edycji na publiczność czekały pokazy filmów niezależnych grup filmowych, projekcje kina niemego z improwizacją muzyczną i imprezy klubowe. Nie zabrakło spotkań z ekspertami kina niezależnego – Wojciechem Stupnickim i Pawłem Chorzępą. Odbyła się także część konkursowa przeglądu. Największe uznanie, zarówno w oczach jury, jak i publiczności zdobył obraz Macieja Głowińskiego Do dna, ukazujący historię alkoholika, który odnalazł sens życia w medytacji.
Sztuka najlepszą promocją
– Jestem bardzo zadowolony z przebiegu imprezy – mówi z satysfakcją Tomasz Stoński, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. – Po pierwsze udało nam się zaprosić artystów, jakich zawsze chcielibyśmy gościć, po drugie po raz pierwszy mogliśmy liczyć na tak duże grono odbiorców. Znaczna część widzów była spoza Wodzisławia a to oznacza, że w pewnym stopniu wpływamy na życie kulturalne regionu. I to cieszy – dodaje. Jak zaznacza, to dobra promocja dla miasta, w którą angażuje się także Wodzisławskie Centrum Kultury. Efektem współpracy było pozyskanie środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację zadania w ramach projektu Wodzisław Uwodzi – Cykl imprez kulturalnych.
Świetne koncerty
Gwiazdą drugiego dnia przeglądu był zespół Pink Freud. Na scenie wcześniej pojawili się Sing Sing Penelope i 100nka. Był to strzał w dziesiątkę. – Na koniec podszedł do mnie wodzisławianin i zapytał: Stary, kiedy ostatni raz był taki koncert jazzowy w Wodzisławiu? Odpowiedziałem mu, że wczoraj – puentuje Stoński.
Angażują kulturalnie
Stowarzyszenie Społeczno – Kulturalne UFF! stworzyła grupa kilku osób. Zaczęli od akcji happeningowych, zbadania rynku. Pierwszy przegląd odbył się w 2004 roku, pod szyldem Niby Kino, w skromnym gronie. Rok później zaczęło funkcjonować jako Przegląd Kina UFF!owego. – Stworzyliśmy stowarzyszenie, bo w takiej formie łatwiej pozyskać fundusze – przekonuje Stoński. Stowarzyszenie działało na różnych frontach. Było autorem akcji Czesky ŁYKend, Zapiski brulionowe, promujących młodych twórców, organizowało akcję czytania dzieciom w Rydułtowach, wspomagało obchody Powiatowego Dnia Dziecka oraz inicjatywę FORT RPG w Rogowie. Uff! wspomaga również organizacyjnie lokalny festiwal metalowy „Brania Fest”.
(mag)