Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 5 (534) Data wydania: 01.02.11

O czarownicy i średniowiecznym zamku

W ferie wodzisławskie muzeum cieszyło się sporym zainteresowaniem.

Podobnie jak w pierwszym tygodniu ferii, także w drugim Muzeum w Wodzisławiu zorganizowało spotkania z historią. 27 stycznia grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 5 i Gimnazjum nr 3 przeniosła się do czasów średniowiecza. Tematyka zajęć, które prowadziła  Kinga Kłosińska, była mocno zróżnicowana. – To taka lekcja średniowiecza w pigułce – mówi Dawid Jęczmionka, pracownik placówki. W przygotowanie zajęć zaangażowała się wolontariuszka, z zainteresowania pasjonat archeologii Anna Szcześniak.

Slajdy z epoki

W czasie ponad dwóch godzin młodzież mogła poznać zasady zakładania średniowiecznych miast, ich plany. Było też o zamku, rycerstwie, grach i zabawach mieszkańców miast sprzed 600 laty.  – Dominowały gry w kości, także w piłkę. Popularne były tańce – wymienia Jęczmionka. Uczniowie posłuchali także o roli kościoła w tym okresie i jego wpływie na życie społeczności miejskiej. Niektóre z prezentowanych slajdów dotyczyły Wodzisławia.

Kara za schronienie

Uczniowie poznali też historię wodzisławskiej czarownicy, czy jak podają inne źródła  – wampirzycy. Jej szkielet odnaleziono w miejscu, gdzie stał kościół św. Krzyża. To tragiczna historia. Kobietę obwiniano za pożar jaki wybuchł w mieście w 1822 roku. A epidemie i powodzie jakie nawiedzały miasto mieszkańcy interpretowali jako kary, które spadły na nich za udzielenie jej schronienia. Czarownica została ukamienowana, a następnie w pełni świadomą zakopano w dole. – Kobieta wyróżniała się spośród tłumu pod względem antropologicznym. Jej czaszka ma cechy mongoidalne, azjatyckie i prawdopodobnie to wyrzuciło ją poza nawias społeczny – mówi Jęczmionka. Szkielet znajduje się w muzeum, jednak w tej chwili, z powodu remontu, nie jest wyeksponowany.

Muzeum w szkole?

Tłumy w ferie zaskoczyły, ale i bardzo ucieszyły organizatorów. Już w tej chwili rodzą się pomysły na wakacyjne spotkania z historią. Niewykluczone, że zajęcia odbywać będą się również w roku szkolnym i to nie tylko w muzeum. – Być może to my odwiedzimy z odpowiednim programem zainteresowane historią klasy – opowiada Jęczmionka. 

(mag)