Okazja na dobry start także w tym roku
Usamodzielniający się wychowankowie rodzin zastępczych i placówek opiekuńczo-wychowawczych, kobiety powyżej pięćdziesiątego roku życia, osoby niepełnosprawne oraz matki niewydolne wychowawczo to cztery grupy osób z powiatu wodzisławskiego, do których adresowany jest projekt Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Dobry start, bo taki nosi tytuł, jest kontynuacją działań z roku poprzedniego. Na aktywizację społeczno-zawodową placówka otrzymała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Edukuje i wspiera
– Otworzyliśmy się zarówno na osoby zarejestrowane w urzędzie pracy, jak i te, która są czynne zawodowo, ale z ogromnym bagażem bolesnych doświadczeń – mówi Irena Obiegły, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. – Tym razem staramy się pomóc nie tylko naszym podopiecznym, ale także matkom, które chcą dobrze wychować swoje dzieci, a nie mają skąd czerpać dobrych wzorców – wyjaśnia.
Terapia na wyjeździe
Dla matek niewydolnych wychowawczo i kobiet powyżej 50. roku życia przygotowano grupy wsparcia. Osoby niepełnosprawne mogą z kolei uzyskać fachowe porady dotyczące dyskryminacji na ryku pracy, czy zajęcia rehabilitacyjne. – W ubiegłym roku doskonale sprawdziły się zajęcia wyjazdowe – mówi Irena Obiegły. – Gdy człowiek wyłącza się ze środowiska, w którym do tej pory tkwił, zaczyna otwierać się i współpracować inaczej, zdecydowanie lepiej. Stąd chcemy je w tym roku powtórzyć – zapewnia.
Zajęcia od kwietnia
Odbędą się także kursy zawodowe, przyporządkowane konkretnym osobom i ich predyspozycjom. Aktualnie trwa rekrutacja, która zakończy się na początku marca. Potem przyjdzie czas na zawarcie kontraktów socjalnych i od kwietnia rozpoczną się normalne zajęcia. – Widzimy, że efekty są. Nawet jeśli tylko kilkanaście osób znajdzie zatrudnienie, to i tak uważam, że warto było. Budzimy w uczestnikach chęć zmian i motywację, która musi przynieść pozytywne efekty – puentuje dyrektor PCPR.
(mag)