Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 8 (537) Data wydania: 22.02.11

Jesteście zawsze przeciwko nam

Mieszkańcy Radlina korzystający z dotacji na ekologiczne kotły czy solary toczą bój z władzami miasta. Niewielu z nich wiedziało, że dotacja w wysokości nawet kilkunastu tysięcy złotych jest opodatkowana. Twierdzą, że inne miasta nie żądają od mieszkańców podatku i domagają się rezygnacji z tego posunięcia.  W ubiegłym tygodniu strony spotkały się w jednej z restauracji. 

Mieszkańcy, którzy zdecydowali się na zakup solarów czy ekologicznych kotłów mogli otrzymać odpowiednio 10,5 tys. (solary) i 8,4 tys. zł (kotły) dotacji. To ok. 70% kosztów instalacji tych urządzeń. 60% pochodzi z  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska oraz 10% z kasy miasta. Teraz mieszkańcy mają do zapłacenia podatek od podarowanej kwoty.

Dlaczego w innych miastach władze idą na rękę mieszkańcom i zwalniają ich z podatku, tylko nie tutaj? Ten urząd zawsze wie najlepiej i zawsze jest przeciwko swoim mieszkańcom – grzmieli mieszkańcy na spotkaniu z władzami Radlina w restauracji Odys 17 lutego. Spotkanie zorganizował Ruch Demokracji Lokalnej, a prowadził Piotr Cybułka.

Spotkanie skupiło się na temacie wystawienia przez urząd miasta deklaracji podatkowej PIT 8C mieszkańcom, którzy skorzystali z programu ograniczania emisji i wzięli dotację na wymianę swoich kotłowni na ekologiczne. Z deklaracji podatkowej wynikało, że muszą zapłacić kilkaset złotych podatku. Ludzie mówili, że burmistrz co innego mówił, kiedy program ruszał, a co innego robi. Powoływali się na rozmowy z poprzednim zastępcą burmistrza Piotrem Śmieją, który miał ich zapewniać, że podatek zapłaci gmina.

Kredyt tańszy

– W styczniu dostałam deklarację. Jakby mnie kto obuchem zdzielił w głowę – mówiła Danuta Niestrój. Bez ceregieli wypaliła, że gdyby wiedziała, że będzie musiała zapłacić podatek, to dałaby sobie spokój z dotacją. Wolałaby wziąć kredyt na nowy piec i go spłacać i taniej by  to wyszło. I miałaby spokój z urzędem skarbowym. – Jak mam zapłacić podatek, to ta dotacja wcale się nie opłaca. Żeby ją dostać, musiałem wybrać piec z certyfikatem, który był o 30 procent droższy od normalnego pieca ekologicznego – dodał jeden z mieszkańców.

Burmistrz zagłuszony

Racji urzędu miasta próbowali bronić Zbigniew Podleśny, zastępca burmistrza i Waldemar Machnik, skarbnik. Powoływali się na posiadane interpretacje przepisów i regulamin programu. Ale mieszkańcy nie chcieli słuchać ich wywodów. Urzędnicy stoją na stanowisku, że w przypadku radlińskiego programu nie można mówić o dotacji w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, a o pomocy finansowej, od której należy zapłacić podatek. Urzędnicy podpierają się racjami Regionalnej izby Obrachunkowej w Katowicach, która badała program i nie wniosła uwag.

Mieszkańców te argumenty nie przekonują. Chcą jasnej deklaracji, że burmistrz zwolni mieszkańców z opodatkowania dotacji. – W innych miastach władze potrafiły zmienić zdanie na korzyść mieszkańców – mówili radlinianie. – Macie termin do 1 marca. Inaczej idziemy do sądu. A jak przegracie w sądzie, podajcie się do dymisji – zapowiedziała Danuta Niestrój.

Propozycja posła

O tym, że można znaleźć wyjście z sytuacji jest przekonany poseł Adam Gawęda, który dysponuje interpretacją przepisów ze Ministerstwa Finansów i jest po rozmowach z skarbówką. Rozwiązaniem miałaby być korekta PIT 8C złożona przez burmistrza do urzędu skarbowego, zwalniająca mieszkańców z płacenia podatku od części dotacji pochodzącej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, stanowiącej 60 procent kwoty przekazanej mieszkańcom. Sami mieszkańcy odprowadziliby podatek tylko od 10 procent sumy, jaką dostali z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska (30 procent stanowił wkład własny mieszkańców). – Jeżeli są różne interpretacje przepisów, to proponuję wybrać tę najkorzystniejszą dla mieszkańców. Potrzebne jest do tego zrozumienie i dobra wola urzędników. Pani burmistrz jeśli ryzykuje, to niewiele. Zawsze może się powołać na interpretację, którą ja dostałem – mówił poseł na spotkaniu. 

Kolejne spotkanie w urzędzie

Żadne deklaracje ze strony urzędników jednak nie padły. Piotr Cybułka jeszcze na wstępie mówił, że jeśli strony nie dogadają się, za dwa tygodnie odbędzie się kolejne spotkanie. Zbigniew Podleśny zaproponował, by wszyscy spotkali się w urzędzie miasta. Mieszkańcy zapowiedzieli, że przyjdą, jak będzie obecna Barbara Magiera, burmistrz Radlina.

Tomasz Raudner