Po alimenty i stypendia do MOPS–u
MOPS przejął obowiązki wynikające z ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Obecnie zajmuje się także stypendiami socjalnymi i dodatkami mieszkaniowymi. Zadania te do końca lutego leżały w gestii biura spraw społecznych, wydziału edukacji i wydziału obywatelskiego Urzędu Miasta w Wodzisławiu Śląskim.
Składanie wniosków w dwóch miejscach
Dla mieszkańców korzystających z tych świadczeń niewiele się zmieniło. W dalszym ciągu udają się do urzędu miasta, gdzie od 1 marca obsługiwani są przez pracowników MOPS. Tylko w przypadku dodatków mieszkaniowych powinni kierować się do głównej siedziby MOPS przy ul. ks. Kubsza. Ważną zmianą jest możliwość składania dokumentów na wszystkie rodzaje zasiłków zarówno w siedzibie głównej MOPS jak i w urzędzie miasta.
Kombinują
Zmiany organizacyjne wprowadzone przez prezydenta mają ułatwić procedurę przekazywania świadczeń. Nie bez znaczenia jest także dokładniejsze niż wcześniej sprawdzanie dokumentacji. – Teraz wszystkie zasiłki znajdują się w jednej jednostce. Łatwiej wyłapywać nam nieprawidłowości – mówi Anna Łasocha, dyrektor MOPS w Wodzisławiu. – Niektórzy świadczeniobiorcy w dziale świadczeń rodzinnych funkcjonującym jeszcze niedawno w urzędzie miasta przedstawiali odrębność gospodarstwa domowego tak by dostać np. wyższy zasiłek z tytułu wychowywania dziecka samotnie. W MOPS z kolei wykazywali wspólne gospodarstwo, by uzyskać wyższe kryterium dochodowe. Teraz łatwiej nam takie nadużycia wyłapać – podkreśla dyrektor MOPS.
Zaoszczędzą na papierze
Skrupulatna kontrola ma spowodować oszczędności. Będą one także na materiałach biurowych. Nie ma już konieczności prowadzenia korespondencji pomiędzy MOPS a urzędem miasta. Odpada na przykład występowanie do magistratu z wnioskami o udostępnienie danych osobowych. Do tego doszły zmiany kadrowe. Już na początku roku odeszły trzy osoby. Obecnie w działach zajmujących się nowo przyjętymi zadaniami pracuje 12 osób.
(raj)