Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 11 (540) Data wydania: 15.03.11

Roszady personalne blokują budowę zbiornika?

W dalszym ciągu nie ma zielonego światła dla realizacji korzystnego dla gminy Planu Przesiedleń.

Kilkanaście dni temu ze stanowiskiem zastępcy dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, odpowiedzialnego za realizację budowy zbiornika Racibórz Dolny, pożegnał się Rafał Łagosz. Odszedł na własną prośbę. To nie pierwszy ani zapewne ostatni przypadek zmian personalnych na stanowiskach, które związane są z budową zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Doilny. 

Nie ma decyzji dla RAP-u

– Odkąd mówi się o jego budowie rozmawiałem już z trzema dyrektorami Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej, trzema dyrektorami RZGW Gliwice i czterema zastępcami dyrektora do spraw budowy zbiornika. To są osoby decyzyjne, od których zależy postęp tej inwestycji, więc takie roszady utrudniają budowę – uważa Czesław Burek, wójt Lubomi. Pod koniec lutego Burek był na spotkaniu z pełnomocnikiem rządu ds. programu Dolnej Odry. Liczył, że tam bardzo korzystny dla Lubomi Plan Przesiedleń i Rehabilitacji – RAP (przewiduje zainwestowanie w gminie nawet do 135 mln zł) dostanie zielone światło dla realizacji. Nic z tego. – Ludzi odpowiedzialnych za budowę interesowała sprawa czy potrzebne są na tym dokumencie jeszcze jakieś pieczątki – opowiada wójt. Zapadła więc jedynie decyzja o kolejnym spotkaniu, na którym sprawa będzie dyskutowana.

Wójt ostro o zarządzaniu projektem

Dlatego wójt Lubomi nie kryje swojego zniecierpliwienia opieszałością w postępie prac nad zbiornikiem. Uważa, że brak konkretnych decyzji to efekt strachu państwowych urzędników przed ponoszeniem odpowiedzialności. – Wydaje się 15 milionów euro na pracę konsultanta, który wykonuje dobrze swoją robotę, ale nie może podjąć żadnych wiążących decyzji. Natomiast w sprawie wartej 1 miliard i 600 milionów złotych inwestycji podjąć muszą się urzędnicy, którzy nie mają doświadczenia w tych sprawach i zarabiają po pięć tysięcy złoty brutto. To nie rokuje dobrego zarządzania. Sprawami zbiornika powinni się zająć dobrze opłacani menadżerowie. Jest to postawione na głowie – wyraził swoje przekonanie na ostatniej sesji rady gminy wójt Czesław Burek.

(art)