Szykują się ważne zmiany w wodzisławskim samorządzie
WODZISŁAW – Decyzja w sprawie głosowania imiennego radnych i wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców może zapaść już w sierpniu.
Aby propozycje weszły w życie konieczna jest zmiana statutu miasta. Mówi się o tym od kilku lat. Lech Litwora, przewodniczący rady miejskiej minionej kadencji nie przygotował zmian. Zrobił to jego następca Jan Grabowiecki, który od początku jest zwolennikiem zarówno głosowania imiennego radnych (będzie wiadomo jak każdy radny głosował) jak i inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców (wodzisławianie będą mogli przekazać pod głosowanie własny projekt uchwały).
Skąd wziąć pieniądze
W ubiegłym tygodniu przewodniczący Grabowiecki przedstawił propozycję ok. 30 zmian w statucie miasta. Dokument, który jest firmowany przez komisję prawa rady miejskiej zakłada, że inicjatywę uchwałodawczą oprócz radnych, prezydenta, komisji rady miejskiej i klubów radnych będzie mieć także grupa co najmniej 1000 mieszkańców. Powinni oni jednak wskazać źródła sfinansowania zadań wynikających z treści uchwały. Ponadto uchwały dotyczące nowych inwestycji powinny zawierać prognozę kosztów finansowych koniecznych do ich utrzymania po okresie oddania inwestycji do użytku. Chodzi o to, by uniknąć na przykład sytuacji, w której mieszkańcy domagają się wybudowania parku wodnego, na utrzymanie którego miasta nie stać.
Będą jeszcze dyskutować
W sprawie głosowania imiennego w projekcie zmian w statucie zapisano, że głosowanie jawne odbywa się poprzez podniesienie ręki i naciśnięcie przycisku na urządzeniu rejestrującym. Wydruki z wynikami głosowań będą dołączane do protokołów z obrad. Jeśli w budżecie miasta znajdą się pieniądze, urządzenia zostaną zakupione w tym roku. Jeśli nie, mowa jest o roku przyszłym. Koszt to ok. 20 tys. zł.
Z propozycjami zmian zapoznają się radni, a także rady dzielnic. Do połowy sierpnia jest czas na wnoszenie uwag i własnych propozycji. Nowy statut miasta ma być przyjęty na sesji rady miejskiej pod koniec sierpnia.
(raj)