Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (553) Data wydania: 14.06.11

Historyczne mury skończone

RYDUŁTOWY – Dzięki Bogu wreszcie skończyli – pani Edyta Jezusek aż składa ręce mówiąc o budowie murów oporowych na łuku ulicy Tetmajera. Tak się złożyło, że posesja pani Edyty leży przy ulicy. Grunt z drogą stopniowo zsuwał się na ich ogrodzenie.

Stare mury oporowe z pierwszej połowy lat 90. przesunęły się już około 10 centymetrów w stronę płotu, a grunt się osypywał. Stąd dla ochrony mieszkańców, ale też zapewnienia bezpieczeństwa kierowcom władze Rydułtów podjęły decyzję o wybudowaniu nowych murów oporowych.

Nikt jednak nie przypuszczał, że budowa około 50 metrów betonowo – metalowej bariery będzie trwała półtora roku. Prace rozpoczęły się w lutym zeszłego roku. Nieoczekiwanie trzeba było je przerwać. Problemem okazał się kabel średniego napięcia biegnący w ziemi, który należało przełożyć. Banalne z pozoru zadanie było w gruncie rzeczy normalną budową wymagającą opracowania projektu w drodze konkursu, uzyskania pozwolenia na budowę, rozstrzygnięcia przetargu na wykonanie prac. Pojawiły się protesty mieszkańców, niezgadzających się na wejście na ich posesje w związku z koniecznością przełożenia kabla. Procedury zajęły firmie Vattenfall, właścicielowi kabla, kilka miesięcy. Same przełożenie przewodu – trzy dni. Dopiero, kiedy sprawy energetyczne zostały uporządkowane, wykonawca muru mógł zająć się swoją robotą. – Gdyby policzyć czas, jaki wykonawca muru przeznaczył na swoje zadanie, to wyszłoby, że zmieścił się w terminie. Ale doszła nieprzewidziana przerwa związana z kablem – mówi Krzysztof Jędrośka, sekretarz miasta. Budowa muru oporowego kosztowała budżet miasta 250 tys. zł.

(tora)