Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 24 (553) Data wydania: 14.06.11

Żołnierskie groby w Łaziskach zostały ekshumowane

ŁAZISKA – W jednym grobie odnaleziono szczątki prawdopodobnie kilku żołnierzy niemieckich.

Ekshumacja grobów w Łaziskach odbyła się w piątek 10 czerwca. Na zlecenie Fundacji Pamięć z Warszawy, zajmującej się opieką nad grobami niemieckich żołnierzy, pracownicy firmy Varmex z Katowic odkopali dwa miejsca pochówku. W pierwszym, znajdującym się nieopodal budowanej autostrady przy ulicy Powstańców Śląskich nie odnaleziono szczątków. – Takie sytuacje się zdarzają. Nie we wszystkich grobach przeznaczonych do ekshumacji są jeszcze szczątki. Bywa też, że ich lokalizacja nie jest prawidłowa – podkreśla Adam Szulc, pracownik Varmexu.

Był wyjątkowo wysoki

Z kolei w grobie przy ulicy Wierzniowickiej udało się znaleźć szczątki najprawdopodobniej dwóch żołnierzy. Najpierw odkopano resztki dwóch butów. Następnie kilka kości piszczelowych i kości udowych. A także miednicę i wiele innych mniejszych kostek. – Ich wielkość wskazuje, że jeden z pochowanych żołnierzy był bardzo wysoki. Wyższy niż przeciętny człowiek – podkreśla pracownik wykonujący czynności ekshumacyjne. Wie co mówi. W ciągu pięciu lat takiej pracy wykopał setki szkieletów. Odnalezione kości traktuje z szacunkiem należnym ludzkim szczątkom.

Postarają się zidentyfikować szczątki

Wszystkie kości znalezione w grobie wkładane są do specjalnej wanienki. Inne, jak pozostałości dokumentów, elementy odzieży, portfele czy biżuteria trafiają do osobnego worka. Już po przewiezieniu do Katowic zajmie się nimi antropolog. – Na podstawie blaszanych nieśmiertelników, które często znajdujemy w grobach, ewentualnie grawerów na obrączkach czy zegarkach, dokumentów spróbuje ustalić tożsamość żołnierzy. Na podstawie kości ustali również prawdopodobny wiek, co również może pomóc w identyfikacji – wyjaśnia Adam Szulc.

Mogło być ich więcej

Jednym z zadań antropologa będzie również zbadanie kości tak, by nie zmieszane trafiły do trumienki. Na koniec już zbadane i opisane szczątki trafią na cmentarz żołnierzy wojennych w Siemianowicach Śląskich. Ilu żołnierzy z Łaziska trafi na tamtejsze miejsce pamięci będzie wiadomo dopiero za około trzy tygodnie. Wtedy dopiero antropolog określi szczegółowo czy kości znalezione w Łaziskach należą do dwóch czy też większej liczby żołnierzy.

(art)