Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 25 (554) Data wydania: 21.06.11

Na igrzyskach silniki rakietowe nie odpaliły

GODÓW – Zdobył wicemistrzostwo świata i mistrzostwo Europy w modelarstwie.  Piotr Moczała z Gołkowic blisko pół wieku pasjonuje się modelami samolotów.

Piotr Moczała modelarstwem lotniczym interesował się od najmłodszych lat. Kiedy miał 11 lat złożył pierwszy model szybowca. – W kiosku „Ruchu” kupiłem gotowy zestaw do sklejania, złożyłem wszystkie elementy i szybowiec poleciał, jako tako, ale poleciał – uśmiecha się.

Potem był „Wicherek”, będący do dziś kultowym samolotem każdego polskiego modelarza, gdzie śmigło poruszane jest za pomocą gumki. Po nim były kolejne modele – papierowe, plastikowe, szybowce o dwumetrowej rozpiętości skrzydeł, które potrafiły polecieć na wysokość około 50 metrów, szybując przez kilka minut.

Na poważnie

Jako licealista Piotr zaczął już tworzyć modele z własnych materiałów. W ruch poszła więc sklejka i sosnowe listwy. Jeszcze później w jego modelarni pojawiła się balsa – czyli leciutkie drewno, pochodzące z Peru, które najczęściej kupował w sklepach modelarskich w Czechach. W czasach studenckich, na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, Piotr zaprzyjaźnił się z Witoldem Tenderą, który podobnie jak on interesował się modelami samolotów, biorąc już udział w zawodach modelarskich. Potem była praca w kopalni. Przypadek sprawił, że po kilku latach znów spotkał serdecznego kolegę ze studiów – Witolda. Zachęcony przez niego zaczął się już na poważnie zajmować modelarstwem, biorąc udział w różnego typu zawodach, m.in. na Słowenii, Słowacji w Rumunii i Czechach.

Ale klęliśmy!

W 1995 r. został powołany do drużyny reprezentacji Polski w kategorii rakietoplanów, czyli szybowców startujących pionowo, jak rakieta. W 1995 roku drużyna zdobyła srebrny medal na odbywających się na Słowacji mistrzostwach Europy w modelarstwie. Za to osiągnięcie Piotr Moczała otrzymał srebrny medal „za wybitne osiągnięcia sportowe”, przyznany przez prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Dwa lata później zajął drugie miejsce w zawodach Pucharu Świata w modelarstwie. Jego osiągnięcia można by wymieniać bardzo długo. W  1996 roku było to mistrzostwo Polski w modelarstwie, kilka razy stawał na drugim i trzecim miejscu podium. W 1997 roku, jako drużynowy reprezentant Polski, wziął udział w I Światowych Igrzyskach Lotniczych w Turcji. Wraz z kolegami z drużyny: Witoldem Tenderą i Marianem Pieczką skonstruował szybowiec z włókna węglowego, ważący ok. 140 gramów, o rozpiętości skrzydeł 1 metra, zdalnie sterowany falami radiowymi, który potrafił szybować na wysokości około 400 metrów. – Pracowaliśmy nad tym projektem cały rok, chuchaliśmy i dmuchaliśmy na niego, a na Igrzyskach… nie odpaliły nam silniki rakietowe (wyglądają jak mała petarda, ładuje się je do samolotu i odpala lontem – przyp. red.). – Lepiej nie wspominać, jak wtedy klęliśmy – śmieje się dziś pan Piotr. – Z zawodów musieliśmy wracać bez medalu.

Cierpliwość i zimna krew

Od kilku lat pan Piotr jest już na emeryturze górniczej. Ale nie na emeryturze modelarskiej. Godzinami potrafi przesiedzieć w piwnicy, gdzie ma swoją pracownię. Ostatnie trzy miesiące, po około 2-3 godziny dziennie poświęcił samolotowi „Ekstra 300”. Model wykonany jest z kompozytu, czyli mieszanki różnych włókien, drzewa i balsy. To cudo z napędem elektrycznym potrafi wykonywać na niebie niezliczoną ilość akrobacji: korkociągów, pętli czy beczek.

Dla 59-letniego mieszkańca Gołkowic modelarstwo to nie tylko godziny żmudnej pracy. To także wiele przyjaźni zawartych z modelarzami z całego świata. No i sposób na codzienny stres.

Anna Burda-Szostek