Niepełnosprawni mile widziani w urzędzie
Posłowie opowiedzieli się za zmianami w ustawie o pracownikach samorządowych. Nowelizacja zakłada, że osoby niepełnosprawne będą miały pierwszeństwo przy naborze do urzędów.
Sejm przyjął zmiany w ustawie o służbie cywilnej, o pracownikach urzędów państwowych i pracownikach samorządowych, które mają zwiększyć zatrudnienie osób niepełnosprawnych w urzędach. Projekt wprowadza nowe zasady rekrutacji na stanowiska m.in. w urzędach gmin, starostwach i urzędach marszałkowskich.
W myśl nowych przepisów w toku naboru do urzędu samorządowego ma być wyłonionych nie więcej niż pięciu kandydatów, przedstawionych szefowi danej jednostki. Jeżeli pracownicy niepełnosprawni będą stanowić mniej niż 6 proc. ogólnej liczby pracowników urzędu, osoba niepełnosprawna będąca w pierwszej piątce kandydatów będzie miała pierwszeństwo w zatrudnieniu.
Pracodawcy zatrudniający ponad 25 pracowników są zobowiązani do comiesięcznych wpłat do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, o ile wskaźnik zatrudnienia tych osób jest mniejszy niż 6 proc. Przepisy te obejmują również urzędy administracji samorządowej.
PAP-Samorząd