Samorządowcy zachęcają do kredytów na solary
POWIAT Samorządowcy zachęcają mieszkańców noszących się z zamiarem montażu kolektorów słonecznych do skorzystania z oferty Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Oferta dotyczy zaciągnięcia kredytu na solary w jednym z banków współpracujących z funduszem. Z kolei fundusz zwróci 45 procent tego kredytu. Zatem kredytobiorcy pozostanie do spłaty 55 procent pożyczonej sumy. Dotacją można pokryć koszty kwalifikowane przedsięwzięcia, czyli zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania oraz koszty sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego. Z dotacji mogą skorzystać zarówno osoby prywatne jak i wspólnoty mieszkaniowe.
Nie tylko na wymianę
Kredyt z dotacją zasadniczo różni się od popularnych programów realizowanych przez miasta i gminy dopłat do wymiany pieców na ekologiczne. Tam dostaje się pieniądze na wymianę starego pieca na nowy. Tutaj można otrzymać środki również na solary w obiektach budowanych. Warunkiem jest prawo do dysponowania budynkiem gotowym bądź będącym w budowie. Dotacji nie dostaną natomiast odbiorcy ciepła z miejskiej sieci cieplnej do podgrzewania wody użytkowej.
Gdzie po dotację
Wnioski o kredyt oraz wnioski o dotacje można składać cały czas w bankach, które zawarły umowę z NFOŚiGW. Są to m.in. Bank Ochrony Środowiska, LUKAS Bank S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. oraz zrzeszone banki spółdzielcze. Pełna lista banków oraz szczegóły programu znajdują się na stronie nfosigw.gov.pl. Jedną z takich placówek w naszym powiecie jest Bank Spółdzielczy przy ul. Mendego w Wodzisławiu. – Oferta cieszy się sporym, powiedziałabym rosnącym zainteresowaniem mieszkańców. Pytają, podpisują umowy – powiedział nam jeden z pracowników Banku Spółdzielczego w Wodzisławiu.
(tora)