Nowoczesne makiety do zobaczenia w muzeum
WODZISŁAW – Gród w Lubomi, wodzisławska baszta, synagoga i pałac. To wszystko, tylko znacznie mniejsze, można zobaczyć w Muzeum w Wodzisławiu.
Wojowie na koniach odziani w zbroje kolcze trzymający tarcze, którzy bronią dostępu do zabudowanego i ufortyfikowanego fosami i wałami grodu. Na podgrodziu drewniane chałupy kryte strzechą z pasącymi się zwierzętami zamkniętymi w kralach. To wszystko można zobaczyć w wodzisławskim muzeum. 14 lipca dotarła tu nowa makieta dioramiczna z rekonstrukcją jednego z najważniejszych osiedli śląskich jakim był niewątpliwie gród słowiański w Lubomi, funkcjonujący w VIII i IX wieku.
Precyzyjna robota
Dzieło powstawało pół roku. Jego autorem jest architekt Jerzy Pocisk-Dobrowolski, pracownik dydaktyczno-naukowy na wydziale architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, oraz rzeźbiarz Wiesław Kamiński. Makieta powstała w oparciu o wieloletnie badania archeologiczne pod kierunkiem merytorycznym pracowników wodzisławskiego muzeum. Jej wartość szacuje się na ok. 20 tys. zł. – To prawdziwe arcydzieło z najdrobniejszymi szczegółami. Każdy milimetr jest tutaj ważny. Ekspozycję wyposażyliśmy w dźwięk. Lektor opowiada o tamtych czasach – wyjaśnia Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu.
Warto zobaczyć
Do zobaczenia jest znacznie więcej. Muzeum otworzyło swoje podwoje po remoncie. Zakończył się pod koniec ubiegłego roku. W ostatnim czasie trwały jeszcze prace w siedmiu salach ekspozycyjnych. Dzisiaj są one już dostępne dla zwiedzających. Można tutaj zobaczyć kolejne makiety – Pałac w Wodzisławiu, Basztę Romantyczną na Grodzisku i Synagogę (dzisiejszy budynek sklepu Rossmann przy ul. Targowej). Jedną z sal ucharakteryzowano na salon mieszczański. Warto zajrzeć do muzeum i zobaczyć to wszystko osobiście. Wstęp oczywiście bezpłatny. Godziny otwarcia wystaw: środy – 10.00-17.00, wtorek, czwartek, piątek – 10.00-14.30, pierwsza niedziela miesiąca 12.00-16.00.
(raj)