Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 33 (562) Data wydania: 16.08.11

Zabieracie pieniądze, zabierzcie też zniszczenia

REGION. W ubiegłym tygodniu do Sejmu trafił obywatelski projekt ustawy o tzw. „janosikowym”, pod którym podpisało ponad 100 tysięcy osób. Popierają go również gminy górnicze.

– Nam, gminom górniczym Śląska, Małopolski i Lubelszczyzny, tam gdzie jeszcze prowadzona jest eksploatacja, chodzi o to, by nie płacić podatku „janosikowego”, kiedy jest on wyłącznym źródłem „bogactwa” danej gminy – twierdzi Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych i wójt Marklowic. – Jest to pozorowane bogactwo, gdyż opłata eksploatacyjna jest wprost proporcjonalna do wielkości degradacji środowiska, a nią nie da się podzielić z innymi. Jak nam zabiera ktoś pieniądze, to niech zabierze też przynajmniej część tej degradacji – dodaje Chrószcz.

Górnicze gminy nie płacą dziś „janosikowego”, ale podatek ten obciąży je już w 2012 roku, kiedy opłaty eksploatacyjne od spółek węglowych ponownie będą wliczane do ich dochodów. „Podatek janosikowy” to środki, jakie bogatsze gminy płacą na rzecz tych biedniejszych. – W niektórych sytuacjach jest on zbyt krzywdzący – twierdzi wójt Marklowic. – Nie negujemy solidaryzmu, bo trzeba pomagać słabszym. Cała Unia Europejska to robi, ale chcemy, żeby po kilkunastu latach funkcjonowania tego podatku przyjrzeć się temu, co jest dobre, a co funkcjonuje źle.

Wójt Marklowic uważa, że bezkrytycznie zostały tu potraktowane zarówno rodzaje dochodów, które wchodzą w podstawę opodatkowania, jak i sposób późniejszego wykorzystywania tych środków przez obdarowane gminy. – Zażartowałem kiedyś, że nawet samochód burmistrza można za te pieniądze kupić – mówi Tadeusz Chrószcz.

Złożony w Sejmie projekt zawiera dwa główne założenia:  ograniczenie wysokości „janosikowego” o około 20 procent i przeznaczanie środków na konkretne potrzeby.

(abs)