Czego spodziewać się po badaniu ZUS?
W staraniach o prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy najistotniejsze jest badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Nie jest to jednak zwykłe badanie, jakiego na co dzień doświadczamy w naszej przychodni.
Renta z tytułu niezdolności do pracy to, jak sama nazwa wskazuje, świadczenie należne z racji utraty zdolności do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Sformułowanie „jakiejkolwiek” nie jest tu przypadkowe i ma bardzo duże znaczenie. Oto bowiem lekarz orzecznik ZUS oceniając stopień tej niezdolności, poza datą jej powstania ustala także jej trwałość. Sprawdza również czy w wyniku leczenia lub rehabilitacji istnieje możliwość przywrócenia sprawności organizmu umożliwiającej powrót do pracy. Dalej lekarz ustala też, czy istnieje możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej, a jeżeli to nie jest możliwe sprawdza, czy dana osoba może się przekwalifikować do innego rodzaju działalności. Orzecznik bierze przy tym pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne danej osoby.
– Trzeba podkreślić, że lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wydaje swoje orzeczenie zarówno na bazie bezpośredniego badania stanu zdrowia, jak i dołączonej do wniosku o rentę dokumentacji medycznej – informuje Beata Kopczyńska, rzecznik prasowy Oddziału ZUS w Rybniku.
W przypadku gdy dokumentacja medyczna w pełni wystarcza do wydania orzeczenia, lekarz nie musi przeprowadzać badania bezpośredniego. Natomiast w razie jakiekolwiek wątpliwości osoba ubiegająca się o rentę może zostać skierowana do lekarza konsultanta, psychologa lub też na dodatkowe badania, czy obserwację szpitalną. Jeżeli stan osoby wnioskującej o świadczenie uniemożliwia jej zgłoszenie się na badanie w ZUS, istnieje możliwość jego przeprowadzenia w miejscu pobytu tej osoby.
Badani powinni pamiętać, że można wnieść sprzeciw do orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Sprzeciw do komisji lekarskiej należy zgłosić w oddziale ZUS maksymalnie w ciągu 14 dni od doręczenia orzeczenia. Komisja lekarska orzeka w składzie trzyosobowym. Jej tok postępowania jest identyczny jak badanie lekarza orzecznika.
Niezdolność do pracy nie jest równoznaczna z niepełnosprawnością, o której to Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie orzeka.
(tora)