Pierwszy taki kongres w Europie
REGION – W Rybniku odbył się I Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych
Od czwartku 29 września, przez trzy dni Rybnik był miejscem, w którym prawie 300 przedstawicieli samorządów miast europejskich dyskutowało nad pojęciem obywatelstwa w Europie, a także nad przyszłością „bliźniaczenia” miast.
Balonowy Rybnik
Już podczas konferencji prasowej, zorganizowanej pierwszego dnia, Wolfgang Schuster, przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) i Frederic Vallier, sekretarz generalny, przekonywali, jak ważny jest w Europie dialog i partnerstwo. – Celem tej współpracy jest tworzenie wspólnej przyszłości. Współpraca partnerska to także ważne narzędzie, które pozwala budować lepsze relacje sąsiedzkie oraz pozwala zrozumieć pojecie obywatelstwa europejskiego jako przynależności do określonego kręgu kulturowego – mówił Schuster.
Pamięć i przyszłość
Drugi dzień kongresu to przede wszystkim wizyta oficjeli w obozie zagłady Auschwitz–Birkenau. Były też sesje dyskusyjne, między innymi na temat Europy bez granic, partnerskiej współpracy oraz stosunków miast i państw UE z sąsiadami ze wschodu i południa. Trzeci, ostatni dzień kongresu to głos młodych w dyskusji na temat obywatelstwa i partnerstwa w Europie.
(red)