Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 46 (575) Data wydania: 15.11.11

Leśnicy kręcą film ze złodziejami

Niewielka kamera może zostać wszędzie tam, gdzie jest zasięg telefonii komórkowej

REGION. Spacer po jesiennym lesie i liście drzew szeleszczące na butach. Kto tego nie lubi? Amatorom takich wędrówek może się wydawać, że są w lesie sami. Nic bardziej mylnego. Raciborskie lasy są w pewnych miejscach naszpikowane elektroniką a każdy nasz ruch jest śledzony przez kamery i zmyślne fotopułapki.
Grzybiarz do usunięcia
Jeśli jesteś tylko miłośnikiem przyrody, spacerowiczem lub grzybiarzem nie masz się czego bać. Nawet jeśli zamontowane w niepozornej budce lęgowej dla ptaków urządzenie zrobi ci zdjęcie, straży leśnej do niczego się nie przyda i zostanie skasowane jak setki innych. – Duża część zdjęć to nieprzydatne dla nas zdjęcia grzybiarzy i leśnej zwierzyny, które uruchamiają fotokomórkę reagującą na ruch. Jednak pośród tych zdjęć zdarzają się i takie, które są podstawą do wszczęcia postępowania karnego – mówi Robert Pabian, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. Leśnikom chodzi głównie o grupy kradnące drewno. Bale drewna nieraz tygodniami czekają na wywiezienie z lasu. To kusi amatorów darmowego opału. Mamy pewną liczbę urządzeń i cały czas montujemy je w innych miejscach, w zależności od tego gdzie aktualnie leży większa ilość drewna i prawdopodobieństwo kradzieży jest największe – mówi zastępca nadleśniczego.
Zdjęcie z dziupli
Urządzenia montowane przez leśników trudno wypatrzeć. Mogą być ukryte w krzakach, w budce lęgowej czy dziupli. Reagują na ruch i a w nocy wykorzystują podczerwień kręcąc filmy i robiąc zdjęcia. – Nie stosujemy żadnych kabli i sprzęt naprawdę nie rzuca się w oczy. Jest zasilany niewielkimi akumulatorami a obrazy przekazywane są dzięki łączności komórkowej. Strażnik nawet w nocy na swoim telefonie odbierze MMS-a ze zdjęciem z pułapki. Pół  biedy kiedy na telefonie zobaczy nos sarny, jeśli jest top złodziej zaczynamy działać – mówi Robert Pabian.
Soczewka w pieńku
Przestrzegania prawa pilnują w lesie kamery oraz tak zwane fotopułapki. Leśnicy nie wykluczają dalszych zakupów, szczególnie, że producenci zwietrzyli niszę w rynku i zaczynają budować jeszcze mniejsze i zmyślniejsze urządzenia w obudowach imitujących poszycie lasu. Oka kamer wypatrują jeszcze jednej grupy osób. Chodzi o mieszkańców, którzy do lasu wywożą śmieci. – To osoby, które chcą zaoszczędzić. Na zdjęciach widać, że to osoby w drogich autach, które na pewno nie mają kłopotów finansowych. Takie zdjęcia także skrupulatnie zbieramy – mówi pracownik nadleśnictwa.

(acz)