Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 47 (576) Data wydania: 22.11.11

Odnowili fragment legendarnego szlaku do sanktuarium

RADLIN – Członkowie oddziału PTTK alarmują – szlaki piesze w powiecie są w opłakanym stanie. Sami odnowili 3-kilometrowy odcinek, przy reszcie liczą na pomoc powiatu i gmin.

W powiecie wodzisławskim jest częściowo lub w całości 7 szlaków pieszo -rowerowych o łącznej długości ponad 60 km. Większość widnieje głównie na mapach. W terenie nie zajmowano się nimi od ponad 10 lat, skutkiem czego oznakowanie jest szczątkowe. – Marzy nam się odnowienie wszystkich. Co z tego wyjdzie, zobaczymy – mówi Andrzej Likos, prezes Oddziału PTTK Radlin.

Znaki znikają

Zgodnie z procedurami turystycznymi szlaki powinny być sprawdzane i w miarę potrzeb odnawiane co 4 – 5 lat. Farba blaknie, kruszeje, drzewa, na których są znaki bywają wycinane, na trasie szlaku realizowane są inwestycje. To wszystko powoduje, że oznakowanie przestaje spełniać swoją rolę. – Tylko osoba bardzo dobrze orientująca się w okolicy będzie potrafiła przejść trasę. Tymczasem turystyka nie polega na szukaniu szlaków. Turysta ma bezpiecznie iść oznaczoną trasą, aby czerpać przyjemność z obcowania z przyrodą, z podziwiania okolicy – mówi Andrzej Likos.

Pierwszy krok

Działacze radlińskiego PTTK zrobili pierwszy krok. Odnowili 3-kilometrowy odcinek z 20-kilometrowego żółtego szlaku prowadzącego ze stacji kolejowej w Wodzisławiu do popularnej Studzienki, czyli sanktuarium w Jankowicach. Finansowo wsparł ich Urząd Miasta w Radlinie. Wydatek był żaden – odnowienie 1 km szlaku kosztuje z robocizną, dojazdami, farbami około 60 zł. Zatem cały radliński odcinek zamknął się w niespełna 200 zł. Pracą w terenie zajęli się Mirela i Konstancjusz Mojżysz, który jest przewodniczącym komisji turystyki pieszej Piechur. Aby pracować w terenie, małżonkowie na specjalistycznym kursie wyrobili uprawnienia PTTK znakarza szlaków nizinnych.

Niewielkie koszty

Działacze radlińskiego PTTK zamierzają teraz zwrócić się do pozostałych gmin o wsparcie ich działań.  – Liczymy, że spotkamy się z przychylnym odzewem, zwłaszcza, że koszty są niewielkie. Więcej pieniędzy wydaje się na różne foldery, broszurki turystyczne. Opisuje się w nich te szlaki bez sprawdzenia, czy istnieją w rzeczywistości – mówi Andrzej Likos. Przekonuje, że warto odnawiać szlaki piesze. Dzięki temu np. przedszkolaki czy uczniowie z opiekunami będą mogli bezpiecznie i ciekawie spędzić czas na świeżym powietrzu. Przybywa też zwolenników nordic walkingu. Na istnieniu szlaków korzystają również gminy. - Na dowód mogę powiedzieć, że odkąd wprowadziliśmy oznakę turystyczną Przyjaciel Radlina, zaczęli do nas przyjeżdżać turyści z całego województwa. Przedtem nie wiedzieli, gdzie jest Radlin. Jest to więc niewątpliwa promocja dla miasta – mówi Andrzej Likos.

(tora)