Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 3 (584) Data wydania: 17.01.12

Pod ziemią zalega milion kubików śmieci

WODZISŁAW Co zrobić z wysypiskiem śmieci przy ul. Skrzyszowskiej.

Wodzisławski magistrat rozgląda się za firmą, która wykona badania w obrębie nieczynnego składowiska odpadów komunalnych przy ul. Skrzyszowskiej. Zalega tam około miliona metrów sześciennych odpadów. – Są to bardzo poważne ilości. Nie mówię tu o bombie ekologicznej, ponieważ nie ma tam odpadów niebezpiecznych, poprzemysłowych. Ale wiadomo, że w całej masie zmieszanych odpadów komunalnych też znajdują się różne rzeczy. Stąd następuje negatywne oddziaływanie na środowisko – mówi Dariusz Szymczak, zastępca prezydenta Wodzisławia.

Zbadać wodę i gazy

Urząd miasta oczekuje od specjalistycznej firmy pobrania i analizy 7 próbek wody pod kątem fizykochemicznym i bakteriologicznym oraz poboru gazu z 5 stanowisk wraz z oznaczeniem siarkowodoru, metanu, dwutlenku węgla, amoniaku i tlenu. Będą to pierwsze badania w ramach monitoringu, którym urząd miasta obejmie to potężne i od blisko dwóch dekad nieczynne składowisko. Po co potrzebny jest stały nadzór? Mówiąc krótko, aby wiedzieć na bieżąco, co dzieje się pod warstwą ziemi i jak bardzo szkodzi to środowisku. Czy zachodzące zjawiska są na stałym poziomie, nasilają się, a może zmniejszają. O tym, że wysypisko szkodzi, już wiadomo. Pierwsze badania na zlecenie magistratu wykonano w 2009 roku. Wtedy sprawdzono tylko wodę. Natomiast pełne badania przeprowadzono w ubiegłym roku w ramach opracowywanego przeglądu ekologicznego składowiska. Okazało się m.in., że jakość wody przepływającego tam potoku Sakandrzok pogarsza się w określonych parametrach z pierwszej lub drugiej klasy czystości na 4 – 5 klasę. Spada również jakość wód głębinowych. Do powietrza ulatniają się szkodliwe gazy, m.in. metan.

Izolacja zdewastowana

Wysypisko powstało na dziko w latach 60. – 70. ubiegłego stulecia, w wyrobisku popiaskowym. Nie miało projektu budowlanego, badań, pozwoleń, itd. – Nikt wtedy nie dbał o zasady ochrony środowiska – mówi Dariusz Szymczak. Odpady zwożono do 1994 roku. Miasto po zakończeniu korzystania z wysypiska przykryło je warstwą ziemi i obsadziło roślinnością. Postawiono ogrodzenie i rów do uchwycenia spływających wód. Były to zabiegi izolujące od wód wydostających się z wysypiska i od gazów wytwarzających się z powodu rozkładu substancji biologicznych. Do dziś te budowle i urządzenia zostały w dużej mierze zdewastowane i przestały pełnić swoją rolę, co wykazały właśnie badania z 2009 i 2011 roku.

Jak skutecznie zabezpieczyć

Badanie to jedno. Miasto czeka jednak zabezpieczenie wysypiska. Konieczne będzie zaizolowanie czaszy wysypiska od wód opadowych. Powinno to zmniejszyć przesiąkanie deszczówki przez pokłady śmieci do wód gruntowych. Kolejnym krokiem powinno być odcięcie otoczenia od cieków wypływających ze składowiska. Ostatnim etapem będzie odmetanowanie śmieci. Monitoring pomoże w opracowaniu metody rekultywacji. – Musimy prowadzić badania w dłuższym okresie. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o zakresie robót – mówi Dariusz Szymczak. Posiadanie wyników z dwóch lat nie daje wiarygodnego obrazu sytuacji. To zbyt krótki okres. Wpływ na wyniki mogły mieć np. ilości opadów rocznych. Od nich zależą ilości wymywanych substancji ze składowiska. O tym jak długo potrwają badania i jaki ostatecznie będzie zakres prac zadecyduje starosta. Urzędnicy magistratu ze swojej strony przygotowują się do czekającej ich inwestycji pod kątem planistycznym. W opracowywanym studium uwarunkowań znajdują się konieczne zapisy, które umożliwią rekultywację. Studium ma być gotowe w pierwszej połowie roku. W ślad za nim ruszą prace nad zmianą planu zagospodarowania przestrzennego całego Wodzisławia. Procedura potrwa do dwóch lat.

(tora)