Kącik ZUS
Pytania dotyczące ubezpieczeń społecznych można kierować do redakcji pod numer 32 415 47 27 wew. 15 w godz. od 9.00 do 11.00. Odpowiedzi będziemy publikować w kolejnych wydaniach Nowin Wodzisławskich.
Kończę w tym roku 75 lat. Jest taki dodatek pieniężny dla starszych osób, który przysługuje po ukończeniu określonego wieku, ale nie wiem czy z automatu, czy trzeba podjąć jakieś starania, aby go otrzymać. Prawdopodobnie były jakieś zmiany w przepisach, tylko nie wiem czy już, czy dopiero będą?
Hubert z Radlina
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje dodatek pielęgnacyjny, który przysługuje osobom uznanym za całkowicie niezdolne do pracy oraz samodzielnej egzystencji albo ukończyły wiek 75 lat. Dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS stwierdzającego całkowitą niezdolność do pracy i niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dla osób, które ukończyły 75 lat dodatek pielęgnacyjny przyznawany jest przez organ rentowy z urzędu, dlatego też zostanie on doliczony do Pana świadczenia po ukończeniu 75 roku życia. Od 1 marca 2012 r. dodatek pielęgnacyjny wynosi 195,67 zł.
Mój brat miał wypadek w pracy. Jak się okazało, był on wtenczas pod wpływem alkoholu. Czy dostanie świadczenie z ZUS?
Arek z Wodzisławia
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują pracownikowi, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Świadczenie nie przysługuje także wtedy, gdy ubezpieczony, będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Regulacja ta nie dotyczy członków rodziny pracownika, którzy nawet w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń.
Czy do wypłaty zasiłku pogrzebowego ZUS uwzględnia wszystkie koszty pogrzebu?
Jadwiga
Kosztami pogrzebu są potwierdzone rachunkami wydatki powstałe od chwili śmierci osoby, po której przysługuje zasiłek, do chwili zakończenia ceremonii pogrzebowej. Nie mogą to być koszty, które nie zostały poniesione bezpośrednio na pochówek. W celu udokumentowania kosztów pogrzebu wnioskodawca zobowiązany jest przedłożyć m.in. rachunek za trumnę lub urnę, chyba że istnieją przyczyny to uniemożliwiające. Powinny być one wówczas wyjaśnione. W przypadku gdy o zasiłek pogrzebowy występuje jeden wnioskodawca, przedłożenie wyłącznie rachunku za trumnę nie jest wystarczającym udokumentowaniem faktu poniesienia kosztów pogrzebu.