Naszo Ślonsko Gospodyni – konkurs
Prezentujemy panie z kół gospodyń wiejskich działających na terenie powiatu wodzisławskiego, które zgłoszono do konkursu. Organizatorami są: poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski, posłanka do Parlamentu Europejskiego Małgorzata Handzlik, radna wojewódzka Anna Hetman oraz wodzisławski starosta Tadeusz Skatuła. Głosować można na portalu nowiny.pl. Wygrywa gospodyni z największą liczbą głosów. Nagrodą jest m.in. wyjazd do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.
Redakcja nie odpowiada za treść umieszczoną przy sylwetkach kandydatek, które zostały nadesłane przez organizatora konkursu.
Maria Trojan - KGW Połomia
Liczba lat w organizacji: 43 lata w Kole Gospodyń Wiejskich w Połomi. Pełnione funkcje: skarbnik, obecnie przewodnicząca KGW. Odznaczenia: Order Matki Wsi. Wyróżnienia: Dyplomy za długoletnią i sumienną pracę oraz za przygotowanie potraw regionalnych na konkursy i wystawy. Inne osiągnięcia: radna Gminy Mszana.
Irena Popek - KGW Gołkowice
Jest członkinią Koła od 40 lat, a od 8 pełni w nim funkcję przewodniczącej. Jest również członkinią Rady Sołeckiej w Gołkowicach i byłą starościną dożynek. Posiada wyróżnienie i dyplom uznania za aktywną działalność w organizowaniu różnych form pracy – nadane przez Urząd Gminy w Godowie. Posiada podziękowanie Domu Dziecka w Gorzycach za udzielone wsparcie. Organizuje spotkania członkiń, wspólne wyjazdy ODR na „otwarte drzwi w Mikołowie – Śmiłowicach i Ołomuńcu, pikniki kulinarne, kosmetyczne spotkania w ramach lokalnej Grupy Działania.
Danuta Gajdosz - KGW Łaziska
W Kole działa 12 lat, w zespole śpiewaczym „Kalina” od 8. Wyróżnienia: Śląskie Smaki, III Najpiękniejsza Wieś Województwa Śląskiego, Przeglądy folklorystyczne w Wodzisławiu Śl., Zebrzydowicach i Chorzowie. Inicjatywy: Wydanie płyty – kościelna „Modlitwa pieśnią jest”, „Śląskie Śpiewki”, pieśni regionu śląskiego, Wydanie „Leksykonu Pieśni Śląskiej” z pozyskaniem funduszy unijnych – „Program rozwoju obszarów wiejskich” – fundusze pozyskane jako osoba fizyczna. Leksykon obejmuje pieśni regionu gm. Godów i sołectwa Łaziska z okresu przed i powojennego ułożone i śpiewane przez nasze starki spisane w zeszytach. Pieśni zostały nagrane na dyktafon, by napisać do tekstu nuty i tak znalazły swoje miejsce w publikacji.
Dorota Margiciok - KGW Bełsznica
Liczba lat w organizacji: od 26 lat działa w organizacji, a od 20 lat jako przewodnicząca koła KGW Bełsznica. Pełnione funkcje: Przewodnicząca KGW Bełsznica, członek Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Gorzyce, członek rady sołeckiej Bełsznica, opiekun społeczny. Wyróżnienia: dyplomy i statuetki za udział w występach z zespołem „Bełszniczanki„ na szczeblu gminnym, powiatowym i wojewódzkim, listy dziękczynne – podziękowania od wójta gminy Gorzyce za społeczną działalność na rzecz gminy Górzyce. Inicjatywy: koordynacja wszystkich działań podejmowanych przez KGW Bełsznica: organizacja spotkań z okazji Dnia Kobiet, świąt Bożego Narodzenia, Dnia Matki, Dnia Babci i Dziadka, baliki dla dzieci, zabawy karnawałowe. Udział przy organizacji dożynek gminnych, a także uroczystości „Wiosenne świętowanie”, Przegląd Palm Wielkanocnych, Dni Gminy Gorzyce, Dożynki Gminne, „Noc Świętojańska”, festyn polsko - czeski w Wierzniowicach, W kręgu tradycji humoru i lokalnego wigoru” - „Wilijo po śląsku”, „Świniobicie”.
Helena Mucha - KGW Czyżowice
Pani Helena od 42 lat działa w KGW, a od 1997r w organizacji jako przewodnicząca koła Czyżowice. Pełnione funkcje: Przewodnicząca KGW Czyżowice, członek Gminnej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Gorzyce, członek Rady Sołeckiej, opiekun społeczny. Odznaczenia: W Dziedzinie Kultury Powiatu Wodzisławskiego. Wyróżnienia: tytuł „Człowieka o złotym sercu” gminy Gorzyce. Inicjatywy: prowadzenie kroniki z działalności KGW Czyżowice, założenie zespołu śpiewaczego „Czyżowianki”, koordynacja wszystkich działań podejmowanych przez KGW Czyżowice: obchody Niedzieli Palmowej, Nocy Świętojańskiej, dożynek gminnych i sołeckich, Dnia Kobiet, spotkania z okazji świąt Bożego Narodzenia, organizacja zabaw karnawałowych, współpraca z Domem Kultury w Czyżowicach, Gimnazjum, SP Czyżowice i organizacjami działającymi na terenie sołectwa.
Zofia Widenka - KGW Kokoszyce
Koło Gospodyń Wiejskich Kokoszyce istnieje od 55 lat. W Kole działa od 12 lat. Obecnie jest jej przewodniczącą, pełni również funkcję wiceprzewodniczącej Rady Dzielnicy. Odznaczona za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Wyróżniona dyplomami uznania za zaangażowanie w pracę na rzecz rozwoju wsi i społeczności lokalnej. W ramach działalności Koła podejmuje następujące inicjatywy: udział w wystawach kulinarnych, Festiwal stołów wigilijnych w Warszawie, organizacja dożynek, wystawy kwiatów i rękodzieła, udział w telewizji TVS, Udział w Regionalnym Festiwalu Kołocza, pomoc dzieciom z rodzin patologicznych, zbiorowe szkubanie pierza, organizacja festynów rodzinnych, prowadzenie świetlicy, założenie grupy teatralno-śpiewaczej, udział w lokalnych uroczystościach kościelnych.
Irena Pośpiech - KGW Wodzisław – Radlin II
Koło Gospodyń Wiejskich Wodzisław Śląski-Radlin II – istnieje 53 lata. Pani Irena działa w Kole od 15 lat, a od 12 pełni w nim funkcje przewodniczącej. Odznaczona za zasługi dla Kółek Rolniczych. Wyróżniona: tytułem „Przyjaciela szkoły” przez ZSP nr w Wodzisławiu Śląskim w 2009 i 2011 r., „Złotą Kielnią” na Festiwalu Śląskiego Kustu – Marklowice 2009 r. Podjęte inicjatywy: udział w I Festiwalu Kołocza Śląskiego w Żorach, organizacja spotkań KGW ze specjalistami z dziedziny zdrowia, urody, rolnictwa i kultury, współorganizacja „Dożynek Miejskich”, wystawy „Nasze kulinarne dziedzictwa” i wycieczek krajoznawczych, Udział w lokalnych uroczystościach kościelnych.
Za tydzień opublikujemy fotografie i krótkie charakterystyki kolejnych uczestniczek konkursu