Wodzisławski starosta podpisał kolejne porozumienie z prezesem Kompanii Węglowej
Porozumienie podpisane – nagrody dla najlepszych uczniów i praca dla studentów
Od września nie tylko absolwenci szkół zawodowych będą mieli zagwarantowaną pracę w kopalniach Kompanii Węglowej. Mogą na nią liczyć także studenci, którzy ukończą wyższe uczelnie na kierunkach związanych z górnictwem. Dodatkowo pojawią się nagrody pieniężne dla najlepszych.
Studenci nie muszą się martwić
Gwarancja pracy obowiązuje od 2004 r. – dla absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Wodzisławiu i od 2008 r. dla uczniów ZSZ w Radlinie. Po zakończeniu nauki na kopalnie trafiają m.in. technicy górnictwa podziemnego, mechanicy, elektrycy, ślusarze i monterzy. Od września pracę zagwarantowaną będą mieli również uczniowie kierunku „mechatronik o specjalności – automatyka górnicza”.
Na pracę będą mogli liczyć także absolwenci wspomnianych szkół, którzy zdecydują się na studnia dzienne. Warunek jest jeden. Średnia ocen na świadectwie nie może być niższa niż 4,5. – Wielu młodych ludzi zastanawiało się, czy kontynuować naukę po ukończeniu szkoły ponadgimnazjalnej. Obawiali się o pracę. Stąd nasza determinacja i dążenie do tego, by również absolwenci uczelni wyższych pochodzący z naszych szkół mieli zagwarantowaną pracę – wyjaśnia Tadeusz Skatuła, wodzisławski starosta.
Nowe porozumienie podpisane 16 maja zakłada dodatkowo wypłatę nagród pieniężnych w wysokości 1200 zł uczniom techników, którzy otrzymają świadectwo ze średnią ocen wyższą od 4,75. Nagroda będzie wypłacana za każdy rok nauki.
Cenią techniczne wykształcenie
W powiecie wodzisławskim kształci się obecnie 780 uczniów, którzy mogą liczyć na gwarancję zatrudnienia w Kompanii Węglowej. Na całym Śląsku jest ich 3500, co oznacza, że miejscowe szkoły są liderem w tej dziedzinie. – To nas bardzo cieszy. Tutaj rozpoczęliśmy współpracę ze szkołami i jesteśmy z niej bardzo zadowoleni – mówi Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej. – W ubiegłym roku w naszych kopalniach zatrudniliśmy 5,5 tysiąca osób (wszystkich pracuje ok. 60 tys. – przyp. red). Zależy nam na tym, aby były to osoby kierunkowo wykształcone. Dlatego współpraca z powiatem wodzisławskim jest dla nas bardzo ważna – dodaje pani prezes.
Wodzisławskie szkoły mogą liczyć także na wsparcie techniczne ze strony kopalń. Chodzi tutaj o doposażenie m.in. pracowni szkolnych czy wodzisławskiej sztolni. – Współpraca polega głównie na wykorzystaniu przez szkoły sprzętu, którym dysponują kopalnie. Nie ukrywam, że w przyszłości w grę wchodzi także doposażenie placówek w nowy sprzęt dydaktyczny – informuje Piotr Rykala, wiceprezes Kompanii Węglowej ds. Pracy.
(raj)