Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (603) Data wydania: 29.05.12

Potomkowie wodzisławskich Żydów odsłonili pomnik

WODZISŁAW – Na cmentarzu żydowskim w Wodzisławiu pochowano ok. 500 Żydów. Postument ma o nich przypominać.

Cmentarz żydowski powstał w Wodzisławiu 24 maja 1814 r. Pochowano na nim ok. 500 osób wyznania mojżeszowego. Został zniszczony w latach 1943–1961. Takie informacje pojawiły się na odsłoniętym pomniku. To inicjatywa samych mieszkańców, którzy kilka lat temu wzięli udział z zbiórce organizowanej przez Stowarzyszenie Jerusza i wodzisławskie muzeum. Odsłonięcie pomnika nastąpiło dokładnie w 198 rocznicę powstania cmentarza żydowskiego. Pod postumentem umieszczono ponad 380 kopii aktów zgonów wodzisławskich Żydów z lat 1826–1933.

W czwartek 24 maja przy byłym cmentarzu żydowskim (ul. Ofiar Oświęcimskich) odsłonięto pomnik upamiętniający spoczywających tutaj Żydów. – Nawet nie wiemy gdzie są szczątki wielu z nich. Pozostało nam o nich pamiętać. To zadanie dla pokoleń, zwłaszcza dla młodych ludzi – mówi Michael Schudrich, naczelny rabin Polski obecny na uroczystościach. Wzięli w nich także udział potomkowie wodzisławskich Żydów. Przybyli do Wodzisławia z różnych stron świata. – Dziękuję prezydentowi miasta za przychylność i pomoc w powstaniu tego pomnika. Wielkie słowa uznania należą się także dyrektorowi wodzisławskiego muzeum Sławomirowi Kulpie, który ten projekt zrealizował. Dzięki niemu mamy miejsce, w którym możemy wspominać naszych przodków. Tutaj możemy odczuć, że żyją wśród nas i w nas – mówiła w imieniu gości Joanna Pytel-Bocheńska, reprezentująca rodziny żydowskie.

Faktycznie sfinalizowanie przedsięwzięcia nie było łatwe. Zdobywanie pozwoleń na lokalizacje pomnika trwało do ostatniej chwili. Konieczne było także ustalanie treści napisu widniejącego na postumencie ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Udało się dzięki determinacji dyrektora Kulpy i wsparciu prezydenta miasta.

Odsłonięcie pomnika to najważniejszy punkt trwającego trzy dni Festiwalu Kultury Żydowskiej.

(raj)