Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Numer: 22 (603) Data wydania: 29.05.12

Powstańcy wrócili ze wsparciem uzbrojonego pociągu

OLZA W niedzielę 27 maja na stacji kolejowej Tajchów w Lubomi doszło do kolejnego starcia powstańców śląskich z siłami Grenzchutzu oraz Freikorpsu w ramach Bitwy Olzańskiej

Najpierw na okopy powstańców ruszyli Niemcy. Wobec przeważających sił wroga powstańcy musieli wykonać taktyczny odwrót. Po chwili jednak wrócili ze wsparciem uzbrojonego pociągu. Odbili zajęte wcześniej przez Niemców okopy oraz wzięli do niewoli niedobitki niemieckich oddziałów. Wszystko trwało około 20 minut i wyglądało nader realnie. Tak przebiegała rekonstrukcja fragmentu powstańczych starć, połączona z wkroczeniem wojsk polskich na Górny Śląsk.

Żywa historia

O przekonywające efekty postarali się pasjonaci z aż 4 grup rekonstrukcji historycznej – „Powstaniec Śląski” z Wodzisławia, „Berliner Mauer” z Mikołowa, „18 Kołobrzeskiego” z Rybnika i „Kampfgruppe Schlesien” ze Strzelec Opolskich. Do dyspozycji mieli prawdziwe karabiny typu mauser i mosin. – Pokazujemy żywą historię. Takie działania są dziś szczególnie potrzebne żeby przyciągnąć młodzież, żeby odciągnąć ją trochę od tych komputerów – podkreśla Henryk Bajorek z „Kampfgruppe Schlesien”. Sądząc po liczbie widzów, w tym młodych, należy przyznać mu rację.

Po raz ostatni?

Po raz pierwszy rekonstrukcję Bitwy Olzańskiej przeprowadzono w Lubomi przed rokiem, w jej 90. rocznicę. Marek Jakubiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi, który zorganizował przedsięwzięcie, planuje je kontynuować w następnych latach. Nie wiadomo, czy się uda. – Na przeszkodzie może nam stanąć likwidacja KWK Anna. Tory, którymi przyjeżdża powstańczy pociąg prowadzą do kopalni. Słychać głosy, że być może czeka je los kopalni – wyjaśnia Jakubiak.

(art)