Kącik ZUS
Porady
W lipcu kończę 60 lat i chciałbym złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę w związku z pracą w szczególnych warunkach. Przez ponad 20 lat pracowałem w kilku firmach jako kierowca samochodu ciężarowego o ładowności powyżej 3,5 tony. Czy składając wniosek muszę się zwolnić z pracy?
Stanisław L.
Prawo do wcześniejszych emerytur dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. reguluje artykuł 184. ustawy emerytalnej. Zgodnie z tym przepisem, aby uzyskać prawo do emerytury musi pan udokumentować 15 lat pracy w szczególnych warunkach, 25 lat łącznego zatrudnia, przebytego do 31 grudnia 1998 r. oraz rozwiązać stosunek pracy. Jeśli jednak złoży pan wniosek o przyznanie emerytury wcześniejszej, ale stosunek pracy pan nie rozwiąże, ZUS wyda decyzję odmawiającą prawa do emerytury i w tej decyzji poinformuje pana, czy spełniony został warunek stażu łącznego i w szczególnych warunkach. Można wówczas bezpiecznie podjąć decyzję o zwolnieniu się z pracy, wiedząc że emerytura zostanie przyznana. Należy o tym pamiętać, że ponowny wniosek, złożony po rozwiązaniu umowy o pracę, spowoduje ustalenie prawa i naliczenia wysokości świadczenia od miesiąca złożenia drugiego wniosku.
Mam 53 lata i 36 lat pracy. Pod koniec roku grozi mi zwolnienie z pracy z przyczyn zakładu. Czy wtedy, po półrocznej kuroniówce, będę mogła przejść na pomostówkę. Czy to będzie niemożliwe w pierwszej połowie przyszłego roku?
Czytelniczka z Radlina
Z pani pytania wynika, że chodzi o świadczenie przedemerytalne, a nie o emeryturę pomostową. Świadczenie przedemerytalne, bez względu na wiek, przysługuje kobiecie, która do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy (np. z powodu likwidacji zakładu pracy lub stanowiska), u którego była zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez okres nie krótszy niż 6 miesięcy osiągnęła 35 letni okres składkowy i nieskładkowy. Jest osobą bezrobotną i przez co najmniej 6 miesięcy pobierała zasiłek dla bezrobotnych, w trakcie którego nie odmówiła bez uzasadnionych przyczyn przyjęcia zaproponowanego zatrudnienia. Wniosek o świadczenie przedemerytalne musi być złożony nie później niż 30 dni od daty wydania zaświadczenia o 6-miesięcznym okresie pobierania zasiłku.